Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Negocieri cu sindicatele din educaţie şi discuţii pe legea salarizării, în prima săptămână din 2010

Început de săptămână în forţă pentru guvernanţi. Se dă startul unor noi runde de negocieri cu sindicatele. Ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, trebuie să găsească variantele de reducere a celor 15.000 de posturi din educaţie, iar ministrul Muncii, Mihai Şeitan, va începe discuţiile pe legea unică de salarizare.

Sindicaliştii vor intra la negocieri cu Ministerul Educaţiei
Sindicaliştii vor intra la negocieri cu Ministerul Educaţiei / FOTO: 1235.ro

Pentru Ministrul Educaţiei nu va fi un mandat simplu. Daniel Funeriu va intra la negocieri cu sindicaliştii ca  să găsească o soluţie pentru reducerea celor 15.000.  Ministerul Educaţiei nu are nici până în acest moment, o poziţie clară, vizavi de cine trebuie să plece din sistem. Doar şeful statului, Traian Băsescu a precizat că ar fi vorba de suplinitori şi pensionari.

La Ministerul Muncii vor urma runde de negocieri. Deşi legea unică de salarizare a intrat în vigoare în 1 ianuarie, trebuie stabilite grilele de salarizare. Legea mai poate fi modificată până la 30 iunie.

Ministerul Muncii a anunţat că în 2010 se vor face disponibilizări la stat, iar salariul minim va rămane îngheţat la 600 de lei, lucru care îi nemulţumeşte pe sindicalişti.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro