Potrivit anchetatorilor, citaţi de adevarul.ro, Nati Meir se prezenta posibililor clienţi ca având mai multe conturi în lei sau în valută în băncile din România, dar mai ales în Elveţia, Cipru şi în SUA. Mai mult chiar, mergea până la a spune că ar fi fost moştenitorul unei averi fabuloase în Nigeria. Chiar în declaraţiile de avere, completate în perioada în care era parlamentar, Meir se lăuda cu depozite bancare în Elveţia, în valoare de peste 1 milion de dolari.
Ofiţerii Interpol, care au controlat conturile din străinătate ale omului de afaceri, au descoperit că Meir nu a deţinut niciodată aceste sume. Ministerul Finanţelor a anunţat că singurul său venit în anul 2008 a fost salariul de parlamentar. Mai mult, în 2009, el nu a realizat niciun venit din activităţi independente, salarii, sau din cedarea folosinţei bunurilor.
Procurorii au instituit sechestrul asigurător pe singurul bun al lui Meir, o casă în Bucureşti, pe strada Măicăneşti. Audiat la Parchet, israelianul a ţinut să precizeze, în mod constant, că păstrează legătura cu personalităţi marcante din politica europeană, cum ar fi Helene Flautre - preşedintele Subcomisiei pentru drepturile omului din cadrul Parlamentului European, sau Jose Manuel Barosso - preşedintele Comisiei Europene din cadrul Parlamentului European.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M