Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

NATAŢIE-RECORDURI MONDIALE

Phelps şi Schipper, cei mai rapizi fluturi

Înotătorul american Michael Phelps şi australianca Jessica Schipper au stabilit două noi recorduri mondiale în proba de 200 de metri fluture. Schipper şi Phelps au realizat aceste performanţe la Jocurile Pan-Pacifice, care se desfăşoară în Canada.

Înotătorul american, Michael Phelps, de 21 de ani şi-a depăşit vechea performanţă stabilită în 2003 la Barcelona în proba de 200 de metri fluture. De şase ori campion olimpic la Atena, Phelps a stabilit un nou record mondial al probei la Jocurile Pan Pacifice din Victoria, Canada. Michael Phelps a terminat cursa într-un minut, 53 de secunde şi 80 de sutimi, cu 13 sutimi mai puţin decât precedentul record.

Tot la 200 de metri fluture, australianca Jessica Schipper a doborât recordul mondial, stabilit anul trecut de poloneza Otylia Jedrzejczak tot în Canada, la Campionatele Mondiale de la Montreal. Două minute, cinci secunde şi 40 de sutimi a fost timpul lui Schipper, care a îmbunătăţit cu 21 de sutimi vechea performanţă. "Am putut auzi spectatorii şi asta m-a ajutat enorm. Este absolut fantastic să stabileşti un record mondial. Nu îmi vine să cred" , a declarat Jessica Schipper, care este şi campioană mondială în proba de 100 metri fluture.
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
09 Noiembrie, 18:23
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro