NASA a anunţat că îşi va reevalua psihologic toţi astronauţii, după ce unul dintre aceştia, Lisa Nowak a fost inculpată pentru tentativă de omor.

La începutul săptămânii, femeia astronaut Lisa Nowak, în vârstă de 43 de ani, şi-a agresat o colegă de serviciu. Nowak bănuia că femeie îi face curte iubitului ei, William Ofelein, şi el astronaut. Lisa Nowak a fost eliberată pe cauţiune, dar NASA a suspendat-o din funcţie până la noi ordine.

Mai mult decât atât, NASA a hotărât că femeia nu va mai participa la zborurile spaţiale. Dacă va fi găsită vinovată, Lisa Nowak riscă să fie pedepsită cu închisoarea pe viaţă. Ea este ofiţer al forţelor aeriene americane din 1987 şi a participat la o misiune a navetei Discovery spre Staţia spaţială internaţională, în perioada 4-17 iulie 2006.