Premierul birmanez, Thein Sein, un general în rezervă, a fost ales vineri în funcţia de preşedinte al ţării, au anunţat surse oficiale locale, la finalul unui proces care îi va permite juntei să-şi pecetluiască puterea în Myanmar, transmit agenţiile de presă internaţionale, citate de Agerpres.
Conform unui scenariu cunoscut, Thein Sein, în vârstă de 65 de ani din care 47 i-a petrecut în cadrul armatei, a fost promovat în funcţia supremă în stat de o comisie compusă din parlamentari aleşi la legislativele din noiembrie anul trecut şi de militari desemnaţi de junta de la Naypyidaw.
"Thein Sein a fost ales cu majoritate de voturi", a indicat un responsabil local de rang înalt.
Tin Aung Myint Oo, tot un fost general, şi Sai Mouk Kham, un etnic shan membru al Partidului Solidarităţii şi Dezvoltării Uniunii /USDP, pro-juntă/, au fost aleşi vicepreşedinţi.
Considerat interfaţa externă a regimului militar din Myanmar şi devenit primul preşedinte civil al ţării în ultimii 50 de ani, Thein Sein urmează să formeze în următoarele săptămâni viitorul guvern.
Deocamdată, nu există nicio informaţie referitoare la viitorul generalisimului Than Shwe /77 ani/, care conduce ţara din 1992. Surse birmaneze au indicat că generalisimul va ieşi la pensie, însă majoritatea analiştilor politici consideră că, după ce timp de aproape 20 de ani a introdus şi întreţinut teroarea în Myanmar, lui Than Shwe ar urma să i se atribuie o altă funcţie, chiar şi mai puţin importantă, pentru a se evita orice răzbunare şi a i se asigura securitatea lui şi a familiei sale







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M