Un document trimis de compania de servicii financiare Citigroup către clienţii săi arată că zona euro se va desfiinţa dacă statele Uniunii Europene nu fuzionează atât la nivel fiscal, cât şi la cel politic.
"Europa trebuie să se decidă dacă se va transforma în 'Statele Unite ale Europei' sau va rămâne un amestec pestriţi de state independente", se menţionează în documentul semnat de Tom Fitzpatrick, analist-şef la Citigroup în New York, potrivit EUobserver.com.
Potrivit Citigroup, dacă o astfel de integrare nu va avea loc, soarta zonei euro este pecetluită, chiar şi în cazul în care criza grecească va fi rezolvată între timp.
Citigroup este cea mai mare companie de servicii financiare din lume şi una dintre primele patru bănci americane ca mărime.
La începutul lui 2010, miliardarul George Soros a avertizat şi el că zona euro se va dezbina dacă nu va exista o fuzionare a statelor din Uniunea Europeană la nivel fiscal.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M