Mitrea spune că Băsescu a încălcat legea pentru că nu a dezvăluit numele miniştrilor care i-au cerut intervenţii în justiţie
Şeful de campanie al PSD, Miron Mitrea, a declarat joi că Traian Băsescu aşteaptă momentul potrivit pentru a arunca "nişte nume", referindu-se la afirmaţiile preşedintelui despre anumiţi oameni politici care au venit să-i ceară să-i scape de justiţie.
Mitrea spune că Traian Băsescu nu vrea sau nu poate să facă publice numele miniştrilor despre care preşedintele a afirmat că au apelat la el pentru a interveni în diversele dosare în care aceştia erau acuzaţi. "Dacă Băsescu nu a făcut public nimic despre solicitările diverşilor miniştri care au apelat la el a încălcat legea. Mie mi se pare un risc pentru securitatea naţională dacă s-a întâmplat aşa. Acum se agită aşa pentru că este campanie electorală şi aşteaptă momentul potrivit pentru a arunca nişte nume. Aşa face domnia sa, aruncă petarde. Se pare că despre unii nu a vrut să spună, iar despre alţii nu a putut. Oricum, mie tot ce se întâmplă cu DNA mi se pare un joc politic. Se urmăreşte vânarea unor oameni, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul meu. A aşteptat să înceapă campania, iar în ziua în care am fost numit preşedinte de campanie, a aruncat pe masă dosarul", a mai spus Mitrea.
Preşedintele Băsescu a declarat luni, 19 mai, la Realitatea TV, că au existat politicieni care au venit inclusiv la el acasă pentru a-i cere să intervină în justiţie, şeful statului refuzând să dea nume şi afirmând că nu are relevanţă apartenenţa politică a acestora. "Au fost politicieni care au venit şi la mine acasă să ceară intervenţii în justiţie", a declarat Băsescu, refuzând să dea nume şi spunând că nu are importanţă culoarea politică. "Este real, nici grav, nici uluitor", a mai comentat şeful statului. Declaraţia sa a intervenit în momentul în care a fost întrebat în legătură cu faptul că PD-L este izolat pe scena politică.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Victimele exploziei de la Sighetu Marmaţiei,...
Maramure: Expolozie in club la Sighetu Marmatiei
FUNERALIILE LUI WHITNEY HOUSTON: Acum se...
Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie








Feedback

