Peste 500 de oameni au participat, marţi, la un miting de susţinere a ministrului Justiţiei, Monica Macovei. Manifestaţia s-a desfăşurat sub numele "Mărţişor Anticorupţie" şi s-a desfăşurat în faţa Teatrului Naţional din Bucureşti.
Deşi s-au scandat lozinci pro-Macovei, iar vorbitorii au cerut alegeri anticipate şi dizolvarea Parlamentului, organizatorii susţin că scopul mitingului a fost sprijinirea luptei anticorupţie, nu a unui ministru, preşedinte sau premier.
Mitingul vine după ce, în urmă cu două săptămâni, Senatul a votat o moţiune împotriva ministrului Justiţiei.
La miting a participat şi preşedintele Societăţii Academice din România, Alina Mungiu Pippidi, aşa cum a anunţat în interviul acordat site-ului nostru.
Mitingul ONG-urilor, "Mărţişor pentru Monica"
PUBLICAT
Marţi, 27 Februarie 2007 00:39
ACTUALIZAT
Marţi, 27 Februarie 2007 00:39
SURSA
Realitatea TV









Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M