Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Mircea Sandu: La TAS, Timişoara nici măcar nu s-a apărat

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, luni, că oficialii lui FC Timişoara au comis o greşeală când au decis să nu se apere la TAS în timpul judecării sesizărilor depuse de Claudio Zambon, dar admite că este posibil ca şi FRF să fi comis o greşeală în cazul palmaresului.

Foto: NewsIn
Foto: NewsIn
"CAF a dat o decizie anul trecut prin care Boiţ este recunoscut drept continuator al Politehnicii Timişoara, dar TAS nu a ţinut cont de această hotărâre judecătorească. Când Zambon a venit la Timişoara s-a asociat cu cineva. Vinovatul trebuie căutat în zona Timişoarei, nu în curtea Federaţiei. La TAS, Timişoara nici măcar nu s-a apărat. Cazul a fost judecat de un arbitru unic, cei de la Timişoara nici măcar nu s-au prezentat. Astea sunt greşeli majore", a spus Sandu la GSPTV.

Oficialul FRF a admis că există posibilitatea ca forul pe care îl conduce să fi făcut o greşeală, dar a ţinut să îl disculpe pe secretarul general Adalbert Kassai, cel care este considerat principalul vinovat de Marian Iancu: "Lăsaţi-l pe Kassai, e posibil ca greşeala să fie undeva, în FRF, dar nu e la Kassai".

Declaraţiile lui Mircea Sandu vin ca răspuns la afirmaţiile făcute de Marian Iancu, luni, în cadrul unei conferinţe de presă, unde patronul timişorenilor i-a acuzat pe preşedintele FRF şi pe secretarul general al FRF, Adalbert Kassai, că nu au ajutat FC Timişoara şi, mai mult, au trimis documente false la TAS. Iancu a mai afirmat că va ataca decizia de depunctare a echipei şi va cere dezafilierea FRF de la FIFA.

Comitetul Executiv al FRF a decis, joia trecută, să pună în aplicare decizia TAS referitoare la clubul FC Timişoara, în urmă căreia gruparea bănăţeană a fost penalizată cu şase puncte, pentru că a folosit culoarea violet, deşi acest lucru îi era interzis. De asemenea, gruparea de pe Bega are un termen de 10 zile să îşi schimbe culorile sau CEx al FRF ar putea decide excluderea echipei din campionat. În urma deciziei, FC Timişoara a căzut pe locul 11 în clasamentul Ligii I şi mai are doar şapte puncte. Sandu a spus că decizia TAS mai poate fi atacată doar în instanţă civilă.

În urma acestei decizii, Marian Iancu a anunţat că nu va mai finanţa echipa şi se va retrage din fotbal pentru a putea demasca "mafia" din fotbalul româ nesc, condusă de Mircea Sandu. Patronul timişorenilor l-a acuzat pe secretarul general al FRF, Adalbert Kassai, că a emis documente false, în baza cărora TAS a luat dezia de penalizare a clubului, iar pe Mircea Sandu l-a acuzat de complicitate.

Secretarul general al FRF, Adalbert Kassai, a prezentat, în cadrul unei conferinţe de presă de vinerea trecută, documentele pe care preşedintele CA al lui FC Timişoara, Marian Iancu, l-a acuzat că le-a falsificat în cazul palmaresului grupării de pe Bega. Secretarul general al FRF a spus că nu se face vinovat de decizia pe care TAS a luat-o în cazul echipei de pe Bega, singurii vinovaţi fiind cei de la Timişoara, întrucât nu au luat toate măsurile pentru a evita o astfel de penalizare.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro