Accidentarea lui Chivu dă bătăi de cap întregii echipe federale, care a fost în Elveţia pentru a vedea condiţiile în care vor sta tricolorii pe durata EURO 2008. Preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat la revenirea din Elveţia că operaţia la umărul stâng este iminentă pentru căpitanul Cristian Chivu, dar şi-a exprimat speranţa că fotbalistul va rezista până la EURO fără intervenţia chirurgicală.

"Chivu a trecut peste meciul cu Liverpool, dar n-a trecut peste accidentare. Clubul nu îl forţează. E normal să joace, pentru că e prevăzut în contract. El va ajunge sigur la operaţie, dar sperăm ca aceasta să nu fie înainte de EURO", a declarat Mircea Sandu.

Directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, cel care l-a însoţit pe preşedintele federaţiei la "inspecţia" din Elveţia, a afirmat: "Chivu a trecut testul, iar pentru el orice antrenament este periculos. Cel mai important este ca el să fie sănătos la EURO".

Căpitanul echipei naţionale, Cristi Chivu, s-a accidentat la umărul stâng în meciul cu Napoli, disputat pe 2 martie, şi a revenit pe teren, marţi, în meciul cu Liverpool din Liga Campionilor. La acelaşi umăr, Chivu a mai suferit o accidentare, la meciul amical la naţionalei cu Germania.