Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Ministrul israelian de externe, Avigdor Lieberman, ar putea fi inculpat pentru spălare de bani

Poliţia, care a finalizat în august 2009 o anchetă ce a durat cinci ani, a recomandat deja acuzarea lui Lieberman pentru luare de mită, fraudă, abuz de putere, obstrucţionare a justiţiei, influenţarea martorilor şi spălare de bani.

Avigdor Lieberman ar putea fi  inculpat pentru spălare de bani
Avigdor Lieberman ar putea fi inculpat pentru spălare de bani / FOTO: notesfromagrumpyoldman.blogspot.com

Procurorul general israelian urmează să anunţe în următoarele zile decizia de a-l pune sub acuzare pe ministrul de externe Avigdor Lieberman pentru fraudă, spălare de bani şi obstrucţionare a justiţie, relatează cotidianul economic Golobes, citat de DPA.

Însă ministrul nu va fi pus sub acuzare pentru corupţie. De asemenea, procurorul general Yehuda Weinstein nu a decis încă dacă îl va inculpa pe Lieberman pentru luare de mită.

Potrivit Golobes, Parchetul va organiza o serie de întâlniri pentru a decide formularea actului de acuzare.

Poliţia, care a finalizat în august 2009 o anchetă ce a durat cinci ani, a recomandat deja acuzarea lui Lieberman pentru luare de mită, fraudă, abuz de putere, obstrucţionare a justiţiei, influenţarea martorilor şi spălare de bani.

Lieberman, lider al partidului naţionalist Israel Beiteinu, cel mai mare partener de coaliţie al premierului Benjamin Netanyahu, a afirmat în repetate rânduri că este nevinovat. El a precizat, însă, că dacă va fi pus sub acuzare va demisiona atât din funcţia de ministru, cât şi de la conducerea formaţiunii.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro