Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Gheorghe Popa: Dacă nu semnam contractul de achiziţii, riscam sancţiuni de un miliard de lei

Fostul şef al Poliţiei, Gheorghe Popa, a declarat, astăzi, că era obligat să semneze contractul de achiziţii de maşini, în caz contrar riscând sancţiuni de un miliard de lei, şi a precizat că nu au existat suspiciuni cu privire la preţurile autospecialelor.

Foto: politiaromana.ro
Foto: politiaromana.ro

"Menţin afirmaţia că tot ceea ce am făcut este legal, am crezut şi cred în necesitatea dotării poliţiei pentru compatibilizarea în vederea aderării la spaţiul schengen, dar mai ales pentru reducerea accidentelor rutiere din ultimii ani de zile", a declarat, astăzi, fostul şef al IGPR, Gheorghe Popa într-o declaraţie de presă. "Am fost obligat să semnez contractele, altfel riscam sancţiuni de aproape un miliard de lei şi daune către ofertanţi. Mai mult, nu am semnat până nu am avut finanţarea şi vizele controlului delegat al Ministerului Finanţelor şi a direcţiei jurdice", a completat acesta.

Acesta a subliniat că nu au existat suspiciuni cu privire la preţurile maşinilor. "Am discutat aceste lucruri cu comisia şi nu au existat suspiciuni cu privire la aceste preţuri şi la contract, motivaţiile pe care mi le-au dat au fost corecte", a mai spus fostul şef al Poliţiei.

Fostul şef al Poliţiei, Gheorghe Popa, a mai spus că i s-a transmis că nu există nicio posibilitate pentru anularea contractului de achiziţii de maşini, după discuţiile avute cu avocaţi străini şi comisiile abilitate din minister, precizând că era obligat să semneze acest contract. "Mi-a spus că sunt anumite suspiciuni în legătură cu acest contract, dar stadiul era atât de avansat încât, dacă eu nu semnam acest contract, suportam consecinţele pe care le-am precizat", a afirmat Popa. "După părerea mea nu există nicio soluţie pentru amânarea contractului. Las instituţiile abilitate să se pronunţe", a afirmat el.

Călin Popescu Tăriceau a dispus schimbarea din funcţie a şefului Poliţiei Române, chestorul Gheorghe Popa, la solicitarea ministrului de Interne Cristian David. Motivul acestei demiteri -  management defectuos în derularea programului de achiziţie a autospecialelor de poliţie. Conducerea interimară a IGPR va fi asigurată de adjunctul Gheorghi Plai.

Cererea de schimbare din funcţie a venit în urma scandalului achiziţiilor de maşini foarte scumpe de către Poliţia Română.

Înlocuirea din funcţie a chestorului Gheorghe Popa a venit în urma scandalului izbucnit la începutul acestei săptămâni privind achiziţionarea de maşini la suprapreţ de către Poliţia Română. Contractul de jumătate de miliard de lei a privind achiziţiile de maşini de poliţie a încins spiritele la CSAT şi la MIRA.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că va sesiza instituţiile statului în legătură cu achiziţia unor autoturisme şi echipamente realizată de MIRA. Băsescu a precizat că Ministerul Internelor a semnat contracte pentru 392 de autoturisme Logan la preţul de 11.700 de euro bucata, pentru care s-au luat echipamente de 40.000 de euro, de trei ori mai scumpe decât maşinile. 

În cadrul emisiunii Realitatea Zilei, secretarul general al PD-L, Vasile Blag, a declarat că există o legătură între acţionariatul firmei care a câştigat licitaţia privind achiziţiile de maşini şi cel al subfurnizorilor acesteia.

La data de 22 septembrie 2008, ministrul Cristian David a dispus verificarea achizitiilor publice derulate de catre Politie, Politia de Frontiera şi Jandarmerie. La data de 14 octombrie 2008, controlul efectuat la Inspectoratul General al Poliţiei Române a fost finalizat cu sesizarea Departamentului National Anticoruţie. Ancheta privind achiziţia de maşini este în prezent la DNA.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro