Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Ministerul Sănătăţii din Malta caută farmacişti români pe salarii de 1.300 euro

Farmaciştii români cu experienţă pot obţine contracte de muncă pe perioadă nedeterminată şi salarii între 1.300 şi 1.600 de euro lunar dacă sunt dispuşi să lucreze în Malta.

Numărul persoanelor care au aplicat pentru un job în domeniul medical în afara ţării a crescut cu peste 40% la începutul acestui an
Numărul persoanelor care au aplicat pentru un job în domeniul medical în afara ţării a crescut cu peste 40% la începutul acestui an / FOTO: stiride10.ro

Ministerul Sănătăţii din Malta caută farmaciști români cu experiență în distribuirea de produse farmaceutice şi în asigurarea unui control optim al sistemelor de gestionare a stocurilor, potrivit unui anunț postat pe site-ul Agenției Naționale de Ocupare a Forței de Muncă.

Cei care doresc să aplice trebuie să prezinte cazierul judiciar, o adeverință medicală, un CV și o scrisoare de intenție în limba engleză și o copie după diploma de calificare.

Numărul persoanelor care au aplicat pentru un job în domeniul medical în afara ţării a crescut cu peste 40% la începutul acestui an. În acelaşi timp, cadrele medicale ocupă locul doi într-un top al românilor care au obţinut un număr mare de joburi în străinătate, peste 8.100 de medici şi asistenţi medicali semnând contracte de muncă în clinicile şi spitalele din Marea Britanie, Franţa, Germania, Suedia şi Malta.

Peste 420.000 de români au aplicat pentru un loc de muncă în străinătate în primele şase luni ale acestui an. Dintre aceştia, 72.400 au şi reuşit să obţină un contract de muncă. Cei mai mulţi dintre români au plecat la muncă în Germania, peste 10.600 semnând contracte de muncă pe trei, şase luni sau un an.

Grecia şi Cipru au fost următoarele destinaţii preferate de români, în aceste ţări au plecat să lucreze 6.900 şi respectiv 5.700 de persoane. Un număr de peste 5.000 de români au ales Anglia, peste 4.600 Italia şi 3.300 au plecat la muncă în Franţa.

Majoritatea (peste 10.500) celor care au obţinut un job într-o altă ţară s-au angajat în construcţii. Un număr de peste 8.100 de persoane au plecat să lucreze în sectorul medical şi un număr similar în restaurante.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro