Ministerul Justiţiei riscă să piardă sume uriaşe din împrumutul luat de la Banca Mondială. Este vorba de 110 milioane de euro care ar fi trebuit implementaţi în reformarea justiţiei româneşti într-o perioadă de 5 ani. Deşi au direcţii specializate pentru acest proiect, după patru ani, Ministerul Justiţiei a luat doar 5% din aceşti bani.
Ministerul Justiţiei a încheiat acordul de împrumut cu Banca Mondială în 2006. Banii trebuiau investiţi în reabilitatea şi modernizarea instanţelor. Patru ani de zile s-a reuşit performanţa ca doar 5% din bani să fie folosiţi, iar alţi 12 % să fie angajaţi în proiecte.
Pentru acest proiect în Ministerul Justiţiei s-a constituit o direcţie specială cu un număr de 19 posturi, printre care 13 destinate unor experţi. Ei lucrează exclusiv pe implementarea celor 110 milioane de dolari şi în baza unei singure legi: Acordul de împrumut pentru reformarea justiţiei.
Cel mai important punct al proiectului era reabilitarea si construirea a 20 de clădiri pentru instanţe. Nu s-a făcut nimic, pentru că documentaţia tehnică s-a tot reactualizat, iar obţinerea autorizaţiilor de construire a durat foarte mult. Acum, se negociază o prelungire a împrumutului, cu termen limită- aprilie 2011.
În tot acest timp, statul plăteşte dobândă atât pentru suma neutilizată cât şi pentru fondurile angajate deja în proiecte.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M