Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Mineriada a fost comemorată, sâmbătă, printr-o bătaie cu perne

Foto: RTV
Foto: RTV

Bătaie cu perne la Universitate pentru comemorarea trecerii a 18 ani de la Mineriadele din 1990. Mai mulţi tineri au marcat fără violenţă anii trecuţi de la mineriadă printr-o luptă cu...puf şi fulgi.

Organizatorii mineriadei cu perne au vrut să sugereze, simbolic, libertatea de expresie câştigată în ultimii 18 ani. Mineriada din 13-15 iunie 1990 a fost unul dintre cele mai violente evenimente din perioada post decembristă. Potrivit statisticilor oficiale, 6 oameni au murit în confruntările de stradă dintre protestatari, pe de-o parte şi forţele de ordine şi echipele de mineri, de cealaltă. Asociaţia Victimelor Mineriadei susţine însă că cel puţin 100 de oameni au murit în timpul mineriadei.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro