Emil Gheţan a reuşit să cumpere înainte de venirea iernii patru metri steri de lemne, care l-au costat 400 de lei. Nu-i vor ajunge însă să treacă de gerul Bobotezei.
Gheţan lucrează ca şofer pe salariul minim, pe care îl primeşte cu întârziere de câteva luni şi din care întreţine doi copii. Pentru încălzirea locuinţei toată iarna, are nevoie de circa 1600 de lei. Ajutorul de la stat este de circa 200 de lei.
Ca el sunt alţi 26.000 de braşoveni care se încălzesc cu lemne sau combustibil lichid. Reprezentanţii Agenţiei de Prestaţii Sociale Braşov spun că nu-i pot ajuta pe oameni până la aprobarea bugetului.
"Ne sună primarii, ne sună şi cetăţenii, dar asta e, este un sfârşit de an care a avut un blocaj", a precizat Diana Borş, director Agenţia Prestaţii Sociale, Braşov.
Spre sfârşitul lunii ianuarie, banii vor ajunge în teritoriu. Beneficiarii ajutorului pentru încălzire nu vor primi însă ca anul trecut banii pentru toată iarna, ci doar câteva zeci de lei, pentru luna noiembrie. Din iarna aceasta, Guvernul a decis ca plăţile să se facă lunar.
Mii de familii din Braşov încă aşteaptă ajutoarele pentru încălzire
PUBLICAT
Joi, 31 Decembrie 2009 05:18
ACTUALIZAT
Vineri, 1 Ianuarie 2010 01:23
SURSA
Realitatea TV
Zeci de mii de familii din judeţul Braşov care se încălzesc cu lemne, petrol sau cărbune nu vor primi ajutorul de încălzire decât la anul, după gerul Bobotezei. Asta pentru că bugetul de stat nu a fost încă aprobat. Nici atunci însă nu vor putea face mare lucru cu banii, pentru că din această iarnă îi primesc pentru fiecare lună în parte şi nu pe sezon.
Citeşte totul despre:
Agenţia de Prestaţii Sociale, ajutoare, bani, Braşov, buget, guvern, iarnă, încălzire, lemne, petrol







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M