Scandal de proporţii în Mexic, unde un clip politic a fost interzis la televizor, deoarece personajul criticat a fost comparat cu Adolf Hitler. Mai precis, cu Hitler, Mussolini şi cu fostul dictator chilian Pinochet.

Este vorba despre liderul opoziţiei de stânga din Mexic, Andres Manuel Lopez Obrador, acuzat că prin acţiunile sale a blocat activitatea parlamentului din Ciudad de Mexico. Obrador a blocat o lege care propunea relaxarea condiţiilor impuse investitorilor privaţi în sectorul petrolier. Acest domeniu economic este controlat de stat încă din 1938.

Îngrijoraţi de o şi mai mare amplificare a scandalului, parlamentarii conservatori au cerut ca spot-ul care îl viza pe Obrador să nu mai fie difuzat.