Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Messi, patru goluri cu Arsenal! Wenger: "E din PlayStation! Face imposibilul posibil!"

Antrenorul lui Arsenal s-a recunoscut învins de geniul lui Messi, după ce argentinianul a calificat-o de unul singur pe Barcelona în semifinalele Ligii. Patru goluri a înscris Messi în returul de pe Camp Nou, iar Wenger a avut doar cuvinte de laudă în faţa geniului micuţului star al Barcelonei.

Presa engleză l-a elogiat şi ea pe starul Barcelonei / FOTO: The Sun
Presa engleză l-a elogiat şi ea pe starul Barcelonei / FOTO: The Sun

L-a lăudat înainte de meci, din curtoazie, a făcut-o şi după partidă, din "obligaţie". Deşi a considerat că Arsenal a evoluat chiar bine în returul cu Barcelona, de pe Camp Nou, Arsene Wenger e sigur că diferenţa a făcut-o un singur jucător, atacantul argentinian al catalanilor, Leo Messi. Dezamăgit de eliminare, antrenorul tunarilor a găsit însă cuvinte de laudă pentru cel care a câştigat tot ce se putea la nivel de echipă de club dar şi personal, în 2009, când a luat "Balonul de Aur" şi a fost desemnat de FIFA drept cel mai bun jucător din lume.

"Al patrulea gol pe care l-a marcat...nu prea ştiu mulţi jucători din lume care să poată să înscrie un astfel de gol. Face imposibiliul să pară posibil. Are câţiva ani în faţă şi, să bătem în lemn, dacă nu se întâmplă nimic, poate să ajungă la un nivel incredibil. E din PlayStation. Nu iartă nicio greşeală pe care o faci. Şi chiar cred că noi am jucat destul de bine", a spus Wenger, după meci.  Rugat să le dea un sfat celor de la Inter, care vor întâlni Barcelona în semifinalele Ligii, Wenger l-a mai lăudat o dată pe argentinian. "Un sfat pentru Inter? Barcelona nu e imposibil de bătut. Dar ce faci cu Messi? E cel mai bun jucător din lume la ora actuală şi nu poate fi oprit. Noi am încercat, dar au fost de ajuns câteva erori defensive şi ne-a terminat. E diabolic", a spus francezul.

Nici Guardiola nu l-a uitat pe fotbalistul care a bifat mai multe trofee importante decât oricine altcineva la doar 22 de ani.  Îi lipseşte CM, dar e prezent în această vară cu "pumele" în Africa de Sud. Pep e de părere că Messi e un adevărat model, deşi greu de imitat.

"Nu apare în media, e un băiat adevărat şi un bun exemplu pentru jucătorii tineri. E imposibil de imitat, ce-i drept, dar e un model bun, pozitiv. Să-l numeşti ca fiind din PlayStation aşa cum a făcut-o domnul Wenger...e o definiţie adevărată. Nu ştiu la ce nivel e, totuşi, PlayStation 3 sau 4", a glumit Guardiola. "E unul dintre cei mai mari jucători din istoria Barcelonei. Cu siguranţă. Aţi văzut de ce şi în această seară", a încheiat Pep.

FC Barcelona s-a calificat în semifinalele Ligii după ce a trecut cu 4-1 în returul de pe Camp Nou de Arsenal, toate cele patru goluri ale catalanilor fiind marcate de Messi (VEZI AICI GOLURILE LUI MESSI). Argentinianul e doar al şaselea jucător din istoria Ligii care reuşeşte această performanţă, după Van Basten, Inzaghi, Dado Prso, Van Nistelrooy şi Şevcenko.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro