Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Marius Niţu: Pierduţi în Finanţele din Pana Mea

Ministerul de Finanţe al României e mai tare ca orice reality-show tip Survivor. Tribul de plezirişti, artişti şi cântăreţi de acolo trece prin fel de fel de probe hazlii, după care se întoarce la serviciu, în Insula Paradisului bugetar. Spectatorii, adică toţi cetăţenii, trec prin emoţii groaznice, după care încearcă să supravieţuiască.

Marius Niţu/ Foto: gandul.info
Marius Niţu/ Foto: gandul.info / FOTO: gandul.info

De exemplu, ministrul Sebastian Vlădescu a trecut prin proba vorbitului fără cap, anunţând impozitarea pensiilor mai mici de 10 milioane de lei vechi. Jumătate de ţară a îngheţat, Vlădescu a zâmbit tehnic, "pensia e venit". Premierul Boc a zis că nu-i adevărat, s-a supărat, dar Vlădescu a scăpat. Consilierul Bittman, mai modest, a încercat să-şi scalpeze un coleg de formaţie în emisiune la TVR, de erau să crape ăi mai slabi de înger cu telecomanda în mână.

Colegul a scăpat, Bittman s-a întors la cântat. Andrei Gheorghe, alt consilier, a făcut un accident, a refuzat să i se recolteze probe biologice, după care a încercat să schimbe legislaţia în domeniu. Legislaţia a scăpat, deocamdată, aşa că Gheorghe s-a apucat să coloreze în violet site-ul Ministerului de Finanţe. De ce? "Este vorba de o seducţie voită care va duce la repetarea numelui lui Sebastian Vlădescu". Cum ar veni, ce Pana Mea vreţi, răspund şi la mişto că aşa vreau eu. Dar, de data asta, Gheorghe n-a scăpat.

Probabil ministrul şi-a citit numele Ucsedălv Naitsabes şi s-a făcut violet. Acum lumea se bucură: "Gheorghe, eşti veriga slabă!", "Ura, Gheorghe ne lasă!", dar nu asta e problema. În minister au mai rămas oameni care lucrează de parcă au tras ceva pe nas. Ultimul exemplu e de vineri. Ministrul de Finanţe a eliminat din 2010 scutirea de impozit pe salariile şi pensiile persoanelor cu handicap grav şi accentuat, drepturi care, până în prezent, nu erau impozitate de stat.

Citeşte mai mult în Gândul

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro