Foto: NewsIn

"Am luat act de toate declaraţiile făcute cu privire la hotărârea mea de achimba antrenorul principal şi absolut toţi m-au jignit, m-au ameninţat şi m-au contestat. Toţi au făcut declaraţii demagogice, dar pentru mine este un semnal de alarmă, pentru că de la 'o să am grijă să facă puşcărie' până la a scrie pe gardul stadionului 'mori ţigane' sau 'te urâm' este un pas firesc. Am atras atenţia şi mai spun o dată că nu permit să fiu jignit", a declarat Marian Iancu, cel care a fost contestat după ce a decis să renunţe la serviciile antrenorului Duşan Uhrin.

Finanţatorul grupării de pe Bega a afirmat că va proceda la club aşa cum crede de cuviinţă şi va reflecta dacă merită să se implice atât de mult sau dacă ar trebui să îşi pună o ştachetă de performanţă ridicată pe care lumea să o înţeleagă, "fără ca naivitatea ei să devină periculoasă".

Iancu a adăugat că a cerut întotdeauna sprijinul autorităţilor locale pentru a conduce clubul, iar acestea nu s-au implicat pentru că responsabilitatea era prea mare, aşa că acum nu ar trebui să vorbească despre situaţia de la echipă. " Sunt prea expus şi trebuie să îmi calculez riscul, pentru că ameninţările publice mă pun pe gânduri. Poate că este nevoie de linişte, poate că este nevoie de altcineva care să îşi dorească mai puţin sau nimic. Pentru că, este evident, eu deranjez pe toată lumea", a conchis Marian Iancu.

Patronul echipei FC Timişoara, Marian Iancu, a anunţat marţi că a renunţat la serviciile antrenorului Duşan Uhrin Jr, dar a refuzat să dezvăluie ce l-a determinat să se despartă de tehnicianul căruia îi propusese prelungirea contractului cu doar o zi în urmă.

Decizia finanţatorului a stârnit un val de antipatie în rândul timişorenilor, aceştia dezaprobând hotârârea lui Iancu. Mai mult, pe zidurile stadionului Dan Păltinişanu au fost scrise mesaje împotriva preşedintelui CA al clubului de pe Bega, fapt ce l-a făcut pe acesta să răspundă acuzaţiilor venite din toate părţile.