Fostul lider panamez, Manuel Noriega, a fost extrădat în Franţa. El a fost dat pe mâna autorităţilor franceze după ce a ispăşit o pedeapsă de peste 20 de ani de închisoare în Statele Unite pentru trafic de droguri.
După ce Secretarul de Stat American, Hillary Clinton, a semnat mandatul de extrădare, Noriega a fost preluat de francezi la bordul unui avion Air France. Fostul lider panamez a fost condamnat în lipsă de către o instanţă pariziană pentru spălare de bani în 1999.
El va apărea azi în faţa unui tribunal francez, care va decide dacă va fi încarcerat sau va putea ieşi pe cauţiune. Manuel Noriega, acum în vârstă de 76 de ani, s-a aflat în custodie americană în ultimii 20 de ani după ce armata SUA a invadat Panama. Noriega a fost liderul armatei ani la rând înainte ca în 1982 să devină comandantul Gărzii Naţionale şi să preia puterea prin forţă.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M