Ministrul Tineretului şi Sportului din Africa de Sud, Akua Sena Dansowa, a confirmat că Mandela i-a invitat pe ghanezi la o întâlnire. "Am primit informaţii că reprezentanţii municipalităţii oraşului Port Elizabeth s-au oferit să-i aducă pe componenţii naţionalei Ghanei în Cape Town, sâmbătă, unde se vor întâlni cu fostul preşedinte al Africii de Sud, Nelson Mandela", a spus Akua Sena Dansowa.
Altfel, mai mulţi oficiali ai unor provincii din Africa de Sud le-au sugerat locuitorilor să poarte, de joi, culorile naţionalei Ghanei pentru a sprijini reprezentativa lui Milovan Rajevaci în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.
Ghana este singura reprezentativă africană rămasă în cursă la Cupa Mondială şi va întâlni în sferturi reprezentativa Uruguayului. O calificare a Ghanei în semifinale ar reprezenta o premieră pentru fotbalul din Africa.
Mandela a invitat naţionala Ghanei la o întâlnire, la Cape Town
Fostul preşedinte al Africii de Sud, Nelson Mandela, i-a invitat pe componenţii delegaţiei Ghanei la Cupa Mondială, singura reprezentativă africană care încă mai este în competiţie, la o întâlnire, sâmbătă, în Cape Town.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M