Foto: picasaweb.google.com

Lucrările de reparaţii la mai multe cămine ale Universităţii de Vest din Timişoara (UVT) sunt încă în curs de derulare, iar studenţii au fost anunţaţi că nu se vor putea muta încă în camere, fără a li se preciza însă exact care va fi termenul la care îşi pot aduce bagajele.

"Acoperişurile la căminul 16 şi la căminul 17 nu sunt gata. A plouat şi am înţeles că s-a scurs apă la ultimele două etaje, unde stau câte cinci în cameră. Cazarea s-a amânat iniţial pentru 1 octombrie, acum pentru 3 sau 4 octombrie. Vorbim cam de 100 de studenţi, care însă nu îşi vor pierde locul. Noi le spunem să nu vină încă în oraş şi să ne contacteze pe noi, că aflăm mai repede decât ei dacă sunt gata lucrările sau nu", a declarat vicepreşedintele Organizaţiei Studenţilor din Universitatea de Vest din Timişoara (OSUT), Cristian Panţir.

Rectorul UVT, Ioan Talpoş, a declarat însă că varianta sancţionării firmelor constructoare iese din calcul, pentru moment.

Universitatea de Vest nu îşi permite să nu cazeze studenţii în toate căminele pe care le deţine întrucât locurile sunt oricum mult prea puţine faţă de cerere. "Avem 5.200 de cereri de cazare, dar vom caza doar 3.100 dintre studenţi. Gradul de acoperire este către 60%",  a mai spus Talpoş. În total, opt cămine din Timişoara aparţin UVT.

O altă problemă reclamată de studenţii de la UVT este legată de calendarul cazărilor care a fost afişat cu doar o zi înainte de începerea propriu-zisă a cazărilor. "Listele cu situaţia cazărilor a fost afişată mult prea târziu. Au fost studenţi care vineri dimineaţă ştiau că sunt cazaţi, iar vineri după-amiază au văzut că nu mai erau pe listă. Problemele de genul ăsta au fost la Facultăţile de Ştiinţe Politice, Litere şi Matematică", a mai spus Panţir.

La începutul verii, Universitatea de Vest anunţa cele mai ambiţioase proiecte de extindere a spaţiilor de cazare dintre toate universităţile timişorene. În 2007, a fost inaugurat un cămin, în care condiţiile de cazare erau la nivelul unui hotel de trei stele, la începutul acestui an urmând să fie inaugurat un altul, care însă va fi finalizat abia de Crăciun.