Şase elevi au fost ucişi şi şapte răniţi în urma unei luări de ostatici într-o şcoală din Pennsylvania. Potrivit poliţiştilor americani, victimele ar fi numai elevi. Un bărbat a intrat într-o şcoală a comunităţii Amish din Nickel Mines, după care a deschis focul la întâmplare.

Atacatorul le-a cerut unora dintre elevi să iasă din clasă, iar pe alţii i-a obligat să rămână. Poliţiştii au anunţat că bărbatul s-a sinucis. Potrivit martorilor, trei copii au ajuns la spital cu răni grave, iar unul este în stare critică. În imobilul cu o singură sală de curs învăţau copii cu vârste între şase şi 14 ani.

Este cel de-al treilea incident armat care se produce în Statele Unite în decurs de o săptămână. Vineri, un adolescent de 15 ani şi-a ucis diriginta într-un liceu din Wisconsin, iar joi un bărbat a luat ostatice şase eleve într-un liceu din Colorado. Pe una a ucis-o, după care s-a omorât.

Atacul din Pennsylvania a avut loc în timp ce la Las Vegas poliţiştii au închis două şcoli, pentru că în incintă ar fi fost persoane înarmate.