La Vicovu de Sus, sute de enoriaşi susţin că banii adunaţi de la credincioşi ajung în buzunarele preotului. Oamenii spun că pe preot îl ajută şi socrul lui, care este casierul bisericii. Şi nu sunt singurele acuzaţii la adresa părintelui.
"A venit cineva să se spovedească şi a închis biserica şi a spus mai veniţi după-amiază că eu plec acasă. S-a ajuns să mergem noi, să lăsăm biserica noastră şi să mergem care cum putem să ne rugăm pe la alte biserici", a spus
Preotul neagă acuzaţiile. "Socrul meu a fost consilier şi epitrop la biserică de acum 35 de ani, nu l-am pus eu. Anul trecut când s-a ales consiliul parohial nu este socrul meu casier", a declarat Vasile Schipor, preot paroh la biserica "Adormirea Maicii Domnului", Vicovu de Sus.
Reprezentanţii Arhiepiscopiei vor discuta cu oamenii şi cu preotul.
Localnicii din Vicovu de Sus cer schimbarea preotului
PUBLICAT
Duminică, 27 Februarie 2011 08:28
ACTUALIZAT
Duminică, 27 Februarie 2011 08:28
SURSA
REALITATEA.NET
Scandal în oraşul sucevean Vicovu de Sus, unde sute de enoriaşi cer schimbarea preotului celei mai vechi parohii din oraş. Oamenii au trimis un memoriu în acest sens Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. Localnicii îl acuză pe părinte că se foloseşte de biserică, pentru afaceri de familie.
Preotul neagă acuzaţiile enoriaşilor / FOTO: REALITATEA TV







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M