Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

LIVE AJAX-STEAUA 2-0. Steaua, LA PĂMÂNT. Goluri SUPERBE ale lui Ajax - VIDEO

AJAX-STEAUA. Ajax-Steaua a fost 0-2, la Amsterdam, în prima manşă din 16-imile de finală ale UEFA Europa League.

Ajax-Steaua a fost LIVE TEXT şi LIVE VIDEO la REALITATEA.NET.

AJAX STEAUA
AJAX STEAUA

AJAX-STEAUA 2-0 LIVE.

End Time FINAL AJAX-STEAUA 2-0.

89' - Second yellow card al doilea cartonaş galben şi eliminare (cartonaş roşu) pentru Pintilii

85' - Yellow Card cartonaş galben pentru Pintilii

82' - Substitution schimbare la Ajax. Iese Sigthorsson , intră Boerrigter

82' - Substitution schimbare la Steaua. Iese Ad. Popa, intră M. Costea

79 - Yellow Card cartonaş galben pentru Moisander

73' -  Substitution schimbare la Ajax. Iese Cuenca, intră Poulsen

70' - Substitution schimbare la Steaua. Iese Rusescu, intră Rocha

60' - ocazie imensă ratată de Rusescu. Cillessen a blocat fantastic în situaţie de unu la unu!

57' - Ad. Popa loveşte transversala cu un şut-centrare

53' - Substitution schimbare la Steaua. Iese Nikolic, intră Tatu

48' - Goal GOL AJAX! Van Rhijn a marcat din careu după o combinaţie superbă cu De Jong. AJAX-STEAUA 2-0. (VEZI VIDEO GOLUL AICI)

46' - Substitution schimbare de portar la Ajax: iese Vermeer, intră Cillessen

Start Time A început repriza a doua a meciului AJAX-STEAUA.

End Time PAUZĂ. AJAX-STEAUA 1-0.

40' - Sightorsson înscrie, dar golul este anulat corect pentru ofsaid

35' - Yellow cards cartonaş galben pentru Bourceanu

34' - Yellow cards cartonaş galben pentru Latovlevici

28' - Goals GOL AJAX! Alderweireld a marcat cu capul, din 6 metri, de lângă Chiricheş, după o lovitură liberă executată de Eriksen. AJAX-STEAUA 1-0. (VEZI VIDEO GOLUL AICI)

24' - Ad. Popa şi Rusescu s-au împiedicat, pr rând, în careul lui Ajax, la o fază foarte periculoasă a Stelei

22' - intervenţie senzaţională a lui Tătăruşanu în faţa lui Sigthorsson, care l-a depăşit pe Gardoş şi a trimis din întoarcere

17' - lovitură liberă de la mare distanţă pentru Ajax, rămasă fără rezultat

7' - ocazie imensă pentru Ajax după o incursiune a lui Fischer

5' - mingea ricoşează în careul lui Ajax la Chipciu, dar Van Rhijn este atent şi blochează în ultima clipă

Start Time Start în meciul AJAX-STEAUA din prima manşă a 16-imilor de finală ale UEFA EUROPA LEAGUE.

AJAX-STEAUA. Ajax-Steaua este primul meci oficial al roş-albaştrilor în 2013. Laurenţiu Reghecampf are ca principal obiectiv câştigarea titlului în Liga I, iar un parcurs cât mai lung în UEFA EUROPA LEAGUE reprezintă un bonus.

Ajax-Steaua este LIVE TEXT şi LIVE VIDEO la REALITATEA.NET.

AJAX STEAUA. ECHIPELE DE START

AJAX: Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - S. de Jong, Schone, Eriksen - Cuenca, Sightorsson, Fischer. Antrenor: Frank de Boer.

Rezerve: Cillessen - Poulsen, Boerrigter, Serero, Lukoki, Veltman, Dijks

STEAUA: Tătăruşanu - Râpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolic. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Rezerve: Stanca - Szukala, L. Filip, M. Costea, Prepeliţă, Tatu, Rocha

AJAX-STEAUA LIVE. Fosta glorie stelistă Liţă Dumitru a intervenit telefonic la GSP TV şi a părut extrem de nemulţumit când a auzit numele lui Nikolic în atacul Stelei: "Aoleu!".

Liţă Dumitru a continuat apoi: "Nu mă aşteptam să joace Nikolic, nu-mi place deloc. Nu cred că poate ajuta Steaua. Putea să joace altcineva, Rusescu vîrf şi Iancu ceva mai în spate".

AJAX-STEAUA LIVE: Patru suporteri stelişti au fost arestaţi de autorităţile olandeze. Doi dintre ei au aprins torţe pe străzile din centrul oraşului, iar ceilalţi doi au intrat peste fanii lui Ajax într-un local.

Câteva zeci de fani ai Stelei au venit la hotelul la care este cazată echipa lui Laurențiu Reghecampf pentru a-și încuraja favoriții, în ciuda unei vremi extrem de urâte.

Ninsoarea și frigul de la Amsterdam nu i-au ținut pe fani departe de Steaua. Mai multe zeci de suporteri au luat cu asalt hotelul în care este cazată echipa lui Reghecampf cu mai puțin de 12 ore înaintea meciului cu Ajax.

"Așteptăm un rezultat cât mai bun, de preferat o victorie, dar e puțin cam dificil totuși, dar eu zic că un meci egal cu goluri ne califică", a spus unul dintre suporterii veniți după Steaua la Amsterdam.

AJAX s-a calificat în 16-imile de finală ale UEFA EUROPA LEAGUE după ce a terminat pe locul trei în Grupa D a Champions League. "Lăncierii" au obţinut 4 puncte după o victorie, un egal şi patru înfrângeri şi dar au reuşit să se claseze înaintea campioanei Angliei, Manchester City. În Eredivisie, AJAX se află pe locul doi după 22 de etape, cu 44 de puncte. În ultima etapă, disputată duminică, AJAX a remizat pe teren propriu cu Roda JC Kerkrade, scor 1-1.

STEAUA s-a calificat în 16-imile de finală ale UEFA EUROPA LEAGUE după ce a reuşit să termine pe primul loc într-o grupă cu Stuttgart, Molde şi FC Copenhaga. Steliştii au acumulat 11 puncte după trei victorii, două egaluri şi o înfrângere. STEAUA a avut o perioadă de pregătire mai puţin reuşită, reuşind doar două victorii şi trei egaluri în cele zece partide amicale disputate în această iarnă.

AJAX-STEAUA va începe la ora 20:00 și poate fi urmărit pe Dolce Sport 1 și Digi Sport 1.

AJAX-STEAUA LIVE: Neşu va urmări de pe Amsterdam Arena partida cu Ajax, acesta fiind invitat de către clubul batav.

"Sper să marcheze Steaua. Eu sper să nu piardă, dar cred că şi o înfrângere la un gol diferenţă îi menţine în cursă", spune fostul fundaş al Stelei.

Pe 10 mai 2011, Neşu s-a accidentat la un antrenament al lui Utrecht şi a rămas paralizat. De atunci, Mihăiţă a fost în mai multe clinici de recuperare.

AJAX-STEAUA. Mesajul lui Reghecampf

"Nu vă pot promite calificarea, deoarece nu pot arunca vorbe mari. Ce vă pot promite e că vom face tot ce depinde de noi pentru a trece de Ajax. Tatu nu este o soluţie pentru acest meci. Voi avea de ales între Adi Rocha şi Nikolici. Szukala are 20 la sută şanse să joace. El este bine din punct de vedere fizic, dar vom decide în seara asta dacă poate juca sau nu", a spus Reghecampf.

Partida Ajax Amsterdam - Steaua Bucureşti, contând pentru manşa tur a 16-imilor de finală ale Ligii Europa, se va disputa, joi, de la ora 20.00, pe Amsterdam ArenA.

AJAX-STEAUA. DELEGARE SURPRIZĂ LA AMSTERDAM

Stanislav Todorov este speranţa arbitrajului bulgar în privinţa prezenţei unui "central" la CE din 2016 sau la CM din 2018.

Todorov e cel care a învăluit cu suspiciuni amicalul de anul trecut România-Uruguay 1-1, disputat pe Arena Naţională. Cu câteva săptămâni înaintea acelui joc, Mircea Sandu a fost contactat de un agent belgian de meciuri, Julius Owen Ighodar, care i-a propus să schimbe "centralul" jocului şi să-l înlocuiască pe ungurul Viktor Kassai cu bulgarul

Stanislav Todorov. FRF ar fi urmat să încaseze 20.000 de euro, iar Todorov ar fi ajutat România să câştige, făcând astfel jocurile mafiei pariurilor, totul fiind stabilit în Singapore, scrie gsp.ro. Agentul belgian a adus şi un alt argument:

"Arbitrul bulgar are nevoie de un meci important ca să poată fi promovat în grupa Elite Class".
Mircea Sandu, care a refuzat "combinaţia", a confirmat povestea într-o şedinţă a Comitetului Executiv, în faţa tuturor membrilor acestui for.

Numele arbitrului bulgar propus FRF pentru amicalul cu Uruguay a fost aflat şi de UEFA. În plus, ofiţerul de integritate din cadrul FRF, Ioan Hurdubaie, a alertat Oficiul de poliţie al Uniunii Europene, Europol. Ofiţerul de presă al federaţiei, Paul Zaharia, a spus la vremea respectivă: "Noi ştim despre cine e vorba, un agent de meciuri din Europa. Am alertat imediat FIFA, UEFA şi organele abilitate, cu date concrete, spunîndu-le tot ceea ce ştiam".

Delegarea lui Todorov vine într-un moment în care Laurenţiu Reghecampf a fost acuzat că ar fi fost implicat într-o tentativă de trucare a meciului Bayern Munchen - Energie Cottbus, din 2002, când era jucător al grupării din Cottbus.

AJAX - STEAUA LIVE: punctul slab al olandezilor

George Ogăraru, fostul fotbalist al Stelei și al lui Ajax, a prefațat pentru Dolce Sport partida din această seară de la Amsterdam, care va în direct pe Dolce Sport, de la 20:00.

Ogăraru (33 de ani) a identificat principala slăbiciune a echipei antrenate de Frank de Boer, dar a spus că Ajax are toate șansele să joace finala Europa League.

"Nu sunt mari surprize la Ajax. Știu că vor juca cu De Jong la mijloc, cu Eriksen, iar Schone va fi numai pe bancă. Sigurdson va juca fără îndoială în atac, este jucătorul despre care Frank spunea că este cel mai bun vârf pe care îl are.

Steaua trebuie să se concentreze pe acest punct slab al lor, centrul apărării, dar Frank de Boer este conștient de problemele pe care le-a avut și va încerca să se protejeze mai bine în acel spațiu. Așa a fost la meciul cu Vitesse din campionat, pierdut în final, în urma unei greșeli în apărare. Atunci a fost o problemă de angrenaj, pentru că van Rhijn era suspendat și Frank a fost nevoit să improvizeze.

După rezultatele pe care le-au avut în Champions League, cei de la Ajax au simțit că au puterea de a juca în Europa League până în finală. Nu vorbesc foarte mult despre finală, dar se simte că ăsta e obiectivul lor”, a spus Ogăraru la Dolce Sport.

Expertul Dolce Sport a fost la antrenamentul oficial organizat de Reghecampf și a luat primele reacții: “Atmosfera normală înaintea unui asemenea meci. I-am simțit foarte concentrați, conectați la miza meciului”.

Rezultatele mari ale Stelei în Europa
1971/1972 Cupa Cupelor Steaua - Barcelona 0-1 / 2-1
1985/1986 Cupa Campionilor Steaua - Anderlecht 0-1 / 3-0
1985/1986 Cupa Campionilor Steaua - Barcelona 2-0 (în finală, la penalty-uri)
1987/1988 Cupa Campionilor Steaua - Glasgow Rangers 2-0 / 1-2
2004/2005 Cupa UEFA Steaua - Valencia 0-2 / 2-0 (4-3 la penalty-uri)

Palmares intern Ajax-Steaua
31 Campionate 23
18 Cupe 21
7 Supercupe 5

37 de întâlniri româno-olandeze au avut loc la nivel de cluburi, echipele noastre reuşind doar şase victorii şi 12 egaluri
1 victorie şi trei egaluri a reuşit echipa naţională a României contra Olandei în 12 întâlniri directe