Vorbim de o pădure de 100 de ani în care se află specii rare de arbori, declarate monumente ale naturii. Specialiştii avertizează că dacă defrişările masive vor continua, întreg litoralul poate să dispară.
În urmă cu 100 de ani, pădurea Comorova nu exista, şi nici zona dintre
Neptun şi Mangalia. Era acoperită cu apă şi era doar o imensă
mlaştină. În locul plajei de la Neptun erau doar câteva fâşii înguste de nisip, pe cale să fie înghiţite de mare. În 1890, Casa Regală şi Academia Română au decis să împădurează zona şi au plantat cele mai diverse specii de foioase.
Datorită împăduririlor s-a amenajat practic litoralul românesc. Acum, acesta e în pericol să redevină mlaştină.
Zeci de frasini, stejari au fost tăiaţi de la marginea pădurii Comorova pentru a face loc unor astfel de vile sau hoteluri.
În ultimii ani, autorităţile locale au dat aprobările necesare pentru
defrişarea a 11 hectare de pădure. Zona a fost parcelată şi vândută
celor care vor neapărat casă la malul mării. Fostul primar al Mangaliei
nu a putut fi contactat. Actualul promite că va face verificări.
Primarul din Mangalia, Claudiu Tusac, a declarat că va verifica legalitatea tăierilor şi cei care au acţionat ilegal vor fi obligati sa replanteze.
Oamenii care au început să cumpere pădurea mai au de aşteptat până să
înceapă construcţiile, pentru că mai întâi terenurile trebuie trecute
în intravilan. Ei spun că autorităţile le-au promis că acest lucru se
va întâmpla în curând.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M