Foto: metropotam.ro
Un dresor de la Circul Globus a reuşit să ţină sub control, timp de 10 minute, un leu furios, care nu mai asculta comenzile. S-a întâmplat în spectacolul de săptămâna trecută. Sala a urmărit atacurile leului cu respiraţia tăiată, într-o linişte apăsătoare.

"A fost o surpriză şi pentru mine, îţi trec foarte multe prin cap în momentele acelea, doreşti să ieşi întreg, am încercat să dau comenzi, că leul ştie că primeşte carne la sfârşit, atacă, dă cu labele, vrea să te dărâme, trebuie să domini, că altfel greşeşti o singură dată, să mă atingă nu a putut, dar simţeam aerul când dădea cu labele", a declarat Ştefan Pleşoianu, dresorul leului de la Circul Globus.

"Am insistat şi apoi totul a fost normal, mai ales că am un truc când îi dau leului carne din gura mea, de la 5 centimetri", a adăugat dresorul.

Leul supărat se numeşte Damian, are patru ani, doi metri lungime şi 300 de kilograme.