Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

LEGEA LUSTRAŢIEI

Din lipsă de cvorum, dezbaterile au fost amânate

Dezbaterile pe marginea proiectului privind Legea lustraţiei nu au avut loc ieri, la Senat, din lipsă de cvorum.

Din cei 36 de senatori ai comisiilor juridică şi pentru drepturile omului, doar 11 au fost prezenţi.

Discuţiile referitoare la Legea lustraţiei vor fi reluate săptămâna viitoare.

Potrivit proiectului acestui act normativ, foştii activişti comunişti şi ofiţerii de Securitate nu mai au voie timp de 10 ani să candideze pentru funcţiile de demnitate publică, printre care cea de preşedinte al României, parlamentar şi membru al Guvernului, dar şi cele de magistrat, prefect şi primar.

Legea îi vizează pe cei care au deţinut funcţii în PCR, UTC, Marea Adunare Naţională şi guvernele comuniste. Pe lista neagră se mai află jurnaliştii care au scris la ziarele şi editurile PCR şi UTC, profesorii de la Ştefan Gheorghiu, magistraţii şi reprezentanţii corpului diplomatic din acele vremuri.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro