Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Lectura tinde să iasă din obiceiul românilor

În materie de petrecere a timpului liber, lectura este depăşită cu mult de urmăritul programelor de televiziune. Chiar dacă cei mai mulţi dintre români îşi petrec sfârşitul de săptămâna în casă, doar 5% dintre ei mai citesc o carte.

Lectura tinde să iasă din obiceiul românilor sau cel puţin aşa arată ultimile studii.
Cei care nu au uitat de plăcerea răsfoitului unei cărţi sunt bătrânii. La ultimile târguri de carte, mai mult de o treime dintre vizitatori au reprezentat-o persoanele de vârsta a treia, urmate de cititorii cu vârste sub 25 de ani care au fost prezenţi în proporţie de 16%.

Preţul cărţilor ar putea fi un motiv pentru dezinteresul faţă de lectură deşi, în România, o carte costă de cinci ori mai puţin decât în străinătate. Librarii spun că cel mai bine se vând romanele de ficţiune. În topul preferinţelor cititorilor sunt cărţile care au devenit bestseller-uri. Se cumpară şi dicţionarele şi cărţile practice.

În rândul adolescenţilor, însă, lipsa de interes pentru citit atinge cote alarmante: aproape un sfert dintre tineri spun că n-au citit niciodată literatură.

Conform unui studiu realizat de Asociaţia Pro Youth, tinerii se rezumă doar la cărţile de şcoală. 50% dintre elevi şi 60% dintre studenţi nu mai citesc decât manuale.

În ceea ce priveşte presa scrisă, 18% dintre tineri citesc zilnic ziarele, în timp ce doar 6% citesc literatură în fiecare zi.

Indiferent de preferinţe, noţiunea de carte nu se mai leagă strict de foaia tipărită. Editurile s-au adaptat şi au scos pe piaţă cărţile transpuse pe suport electronic. Şi tendinţa este ca acestea din urmă să continue să câştige teren în defavoarea lucrărilor apărute pe hârtie.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro