Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube
EXCLUSIV

Lăzăroiu: Din ce se întrevede, salariile bugetarilor şi pensiile ar trebui îngheţate în 2012

Fostul ministru al Muncii, Sebastian Lăzăroiu, a afirmat, joi, la Realitatea TV, că, în opinia sa, toate pensiile trebuie impozitate, dar a adăugat că, deocamdată, o asemenea măsură nu este necesară.

Angajaţii sunt amăgiţi cu bonusuri pe care nu le vor primi niciodată
Angajaţii sunt amăgiţi cu bonusuri pe care nu le vor primi niciodată

"Cred că, la un moment dat, trebuie impozitate pensiile ca orice venituri. În momentul acesta, cred că nu e nevoie (de impozitarea tuturor pensiilor - n.r.), în momentul acesta sigur trebuie îngheţate pensiile, la anul, la cum arată lucrurile din punct de vedere economic", a spus Lăzăroiu, care a menţionat însă că, în 2012, o deteriorare a situaţiei financiare ar putea impune chiar şi impozitarea pensiilor sub 1000 de lei. El a adăugat că, dacă situaţia o va impune, nu vede de ce PDL nu şi-ar asuma responsabilitatea unei asemenea măsuri.

În opinia fostului ministru al Muncii, din cauza situaţiei internaţionale, anul viitor creşterea economică va fi mult mai mică decât a fost estimată iniţială. "E clar că, pe ce se întrevede în momentul ăsta, pensiile ar trebui îngheţate", a spus el.

Lăzăroiu a adăugat că şi salariile bugetarilor ar trebui îngheţate anul viitor. "În plus, la bugetari mai e o chestiune. În momentul în care s-au făcut tăierile de 25% s-a pus problema recuperării acestor 25% în momentul în care personalul în admnistraţie scade cu 25%, ceea ce nu s-a întâmplat", a menţionat el.

Liderul UNPR Marian Sârbu a afirmat, luni, că în coaliţie nu s-a discutat despre impozitarea pensiilor sub 1000 de lei şi a considerat că o astfel de variantă este exclusă, adăugând că, dacă nu apar modificări economice dramatice, s-ar putea vorbi anul viitor de uşoare creşteri de salarii şi pensii.

"Vă spun un punct de vedere personal, şi ca specialist, şi ca om politic: după părerea mea, este exclus. Eu cred că nu mai există limită de constrângere a consumului, cred că nu mai e loc pentru o constrângere a consumului, inclusiv în ceea ce priveşte pensionarii, şi am convingerea că ideea impozitării pensiilor sub 1000 de lei este una care va ieşi repede din discuţie. În coaliţie, vă asigur că nu am discutat nicio clipă de o astfel de posibilitate. Deci un punct de vedere personal: este exclus", a spus Sârbu, la Realitatea TV, referindu-se la varianta vehiculată de unii democrat-liberali, privind impozitarea pensiilor.

El a menţionat că, în opinia sa, anul viitor va exista o creştere destul de mică a pensiilor, dar "care ar putea la sfârşitul anului să acopere inflaţia de anul acesta".

" În mod normal, dacă anul viitor vom avea o creştere economică fie ea cât de mică, o indexare a pensiilor cu rata inflaţiei se justifică (...) Dacă la sfârşitul lunii acesteia, când va veni şi FMI în ţară, şi vom cădea de acord că premisele de creştere economică pentru anul viitor şi tot ce se întâmplă în Europa (.) dacă vom avea această minimă credinţă că vom avea o creştere economică suficientă pentru anul viitor, cred că indexarea s-ar putea face chiar în primul trimestru al anului următor", a mai afirmat el.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro