Preşedintele rus, Vladimir Putin, a decis înfiinţarea unei super-agenţii care va controla presa şi Internetul din întreaga ţară. Măsura a declanşat un val de critici din partea jurnaliştilor ruşi, care o consideră un atac grav la adresa libertăţii presei.
Preşedintele Putin a declarat că noul organism va acorda licenţe televiziunilor, posturilor de radio, ziarelor şi paginilor electronice şi le va controla conţinutul. Fostul director al publicaţiei Izvestia Gazeta, demis pentru articolele ostile Kremlinului scrise despre criza ostaticilor de la Beslan, a declarat pentru Reuters că presa din Rusia se va afla într-o situaţie de-a dreptul alarmantă după ce această super-agenţie îşi va începe activitatea.
Controlul strict exercitat de autorităţi asupra jurnaliştilor exista deja, însă acum acesta se va extinde şi la publicaţiile on-line şi bloguri, care, până în prezent, beneficiau de o relativă libertate.
Kremlinul va controla total presa şi Internetul
PUBLICAT
Vineri, 16 Martie 2007 10:16
ACTUALIZAT
Vineri, 16 Martie 2007 10:16
SURSA
Realitatea TV
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din EXTERN







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M