Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Jurnaliştii de la "România liberă" au convins mai mulţi primari să mituiască electoratul

Cu trei săptămâni înaintea alegerilor, a început comerţul cu voturi. Legea îl pedepseşte, dar nu puţini sunt cei dispuşi să rişte, mai ales dacă sumele puse în joc sunt semnificative. O dovedeşte o anchetă a jurnaliştilor de la "România liberă".

Foto: www.myinnerfrontiers.com
Foto: www.myinnerfrontiers.com

Ei au mers în peste 10 colegii electorale şi au încercat să cumpere voturi pentru un candidat ipotetic. Au apelat la primari care nu au avut probleme în a mobiliza electoratul să voteze un candidat chiar dacă este de altă culoare politică.

Tranzacţiile cu voturi sunt ceva obişnuit la ţară, iar când nu sunt bani, merge şi cu plata în natură. Spre exemplu, un primar din judeţul Dâmboviţa spune că se pot cumpăra voturi oferind cozonaci.

Unii sunt dispuşi să dea şi 5-10.000 de euro pe doar 50 de voturi.

Legea votului uninominal incriminează mita electorală, iar pedepsele pot ajunge la 5 ani de închisoare.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro