Personalul auxialiar din justiţie îşi continuă şi astăzi protestele. Grefierii, aprozii şi arhivarii au hotărât să treacă la blocarea activităţii din instanţe, după ce, în urmă cu o săptămână, acţiunea lor se desfăşura pe parcursul a două ore, zilnic, într-un interval foarte aglomerat în instanţă. Protestatarii sunt nemulţumiţi pentru că negocierile cu ministrul Justiţiei, Monica Macovei, pentru majorări salariale, au eşuat.

Astăzi, între orele 9 şi 11, grefierii şi arhivarii îşi vor continua protestul început în urmă cu o săptămână. De acestă dată însă, şi unii, şi alţii vor bloca întreaga activitate pentru două ore. Dan Lupaşcu, preşedintele Curţii de Apel Bucureşti, spune că este la curent cu iniţiativa judecătorilor şi confirmă că procesele vor fi suspendate, astăzi, timp de două ore.

Liderii sindicali din Federaţia Sindicatelor din Justiţie şi Confederaţia Meridian se vor întâlni, vineri, cu ministrul Monica Macovei, pentru a discuta problemele privind legea salarizării personalului auxiliar, a declarat preşedintele Meridian, Ion Popescu.

Liderii Confederaţiei Meridian, în calitate de reprezentanţi ai personalului auxiliar din Justiţie care protestează de mai multe zile, au avut, marţi, o întâlnire cu Monica Macovei, la sediul Ministerului Justiţiei. Liderul sindical a arătat că, în urma negocierilor, nu s-a ajuns la niciun rezultat. Pe de altă parte, Popescu a afirmat că nu este de acord cu protestul grefierilor şi arhivarilor de la Curtea de Apel Bucureşti, la care s-au afiliat şi colegii acestora de la mai multe instanţe din Capitală.

Protestul personalului auxiliar a fost declanaşat spontan, în 7 septembrie, de către angajaţii Curţii de Apel Bucureşti. Protestatarii sunt nemulţumiţi de modul în care se raportează munca şi salariul personalului auxiliar la veniturile judecătorilor. Astfel, susţin ei, dacă volumul de muncă reprezintă 75% din cel depus de judecători, salariile sunt echivalente cu numai 28% din cele primite de către colegii lor judecători.

Ei sperau ca toate aceste lucruri să fie reglementate prin noua lege a salarizării personalului auxiliar din Justiţie, însă legea se află încă în faza de proiect şi este, spun greviştii, tergiversată. În plus, personalul auxiliar din instanţe este nemulţumit de pierderea unor sporuri precum cel de fidelitate şi cel de vechime, dar şi de anularea asigurării medicale gratuite.

Ei mai cer şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncă din arhive şi registraturi, unde aerisirea este precară, volumul de lucru este foarte mare, iar personalul este redus. Ei se mai plâng, fiindcă în multe instanţe se lucrează încă în stil clasic, respectiv cu registre.

Din data de 15 septembrie, protestul se va radicaliza, riscând să se transforme într-o grevă generală, cu încetarea totală a activităţii, atât a proceselor, cât şi a arhivelor, au declarat protestatarii de pe treptele Palatului de Justiţie.