Apărătorii lui Mustafa Tartousi şi ai fraţilor lui Omar Hayssam susţin că inculparea unei persoane pentru că ar fi ajutat să fugă din ţară un om suspectat doar de acte de terorism contravine Constituţiei.
Dosarul fugii lui Hayssam s-a deschis după ce sirianul a fugit din ţară în urmă cu doi ani. În urma cercetărilor, procurorii au ajuns la concluzia că acesta a fost ajutat de omul de afaceri Mustafa Sartousi sa părăsească ţara cu ajutorul navei Iman T. Omar Omar Hayssam a declarat, însă, într-o convorbire telefonică cu procurorul Ciprian Nastasiu că ar fi părăsit teritoriul românesc cu un avion de pe aeroportul Otopeni.
Curtea de Apel Bucureşti a luat, în data de 21 februarie, măsura interdicţiei de a părăsi ţara, pentru Mustafa Tartousi, în dosarul fugii lui Omar Hayssam, începând cu aceeaşi zi, şi a respins cererile avocaţilor de restituire a dosarului la Parchet, pentru refacerea urmăririi penale şi a rechizitoriului.
Tot Curtea de Apel Bucureşti a respins, pe 30 noiembrie, solicitarea
procurorilor de arestare preventivă a lui Mustafa Tartoussi, armatorul
navei cu care DIICOT susţine că a fugit din ţară Omar Hayssam.
Instanţa a decis şi impunerea de interdicţii de a părăsi ţara pe numele
fraţiilor lui Omar Hayssam şi Mukhles Omar şi Mahmoud Omar trimişi în
judecată, alături de Mustafa Tartoussi, în dosarul privind fuga omului
de afaceri Omar Hayssam, condamnat pentru terorism.
Faţă de Tartoussi s-a pus în mişcare acţiunea penală în luna martie
2007 sub aspectul săvârşirii, în circumstanţe agravante, a infracţiunii
de înlesnire a ieşirii din ţară a unei persoane despre care se cunoştea
că este cercetată pentru fapte de terorism.










