Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Istoricul lui Rednic în Giuleşti

Fotbal intern

Foto: NewsIn
Foto: NewsIn
Mircea Rednic nu se află la prima aventură în Giuleşti: a mai pregătit Rapidul de două ori şi a cucerit patru trofee pentru vişinii, care-l fac antrenorul cu cele mai bune performanţe interne din istoria echipei.

Chiar dacă nu este pe placul fanilor, palmaresul la Rapid îl recomandă pe Mircea Rednic drept cel mai de succes antrenor din istoria Giuleştiului.

După o aventură scurtă în sezonul 2000-2001, Rednic a revenit în forţă pe banca Rapidului în 2002, iar în perioada următoare a adus în Grant atât al treilea titlu de campioană din istorie, în 2003, cât şi o Cupă şi două Supercupe ale României.

Performanţele sale nu l-au impresionat însă prea tare pe George Copos, care i-a făcut un cadou inedit de ziua sa în 2003: demiterea.

Rednic a revenit însă la echipă datorită jucătorilor şi suporterilor, care s-au întors împotriva lui în 2005, când i-au blocat revenirea în Giuleşti în locul lui Răzvan Lucescu.


Bilanţul lui Rednic la Rapid


Campionat 70 meciuri 41 victorii 15 egaluri 14 nfrângeri 119-58 gol.

Cupă 8 m 5 v 1 e 2 î 14-7

Supercupă 2 m 2 v 0 e 0 î 3-1

Cupe europene 6 m 2 v 2 e 2 î 8-6

Bilanţ general 86 m 50 v 18 e 18 î 144-72
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro