Învăţământ în şcoli nereparate de 30 de ani
Realitatea TV
VEZI VIDEO:Părinţii se tem de viaţa copiilor lor
2008-05-06 16:20:53
Părinţii se tem de viaţa copiilor lor
închide
Şcoala din localitatea Deleşti nu a fost reparată niciodată capital în ultimii 30 de ani.
Până pe 15 septembrie, în şcoală se va mai face doar curăţenie. De reparaţii, nici vorbă. Părinţii elevilor aşteaptă cu teamă începutul anului şcolar.
"Dacă un copil ajunge să înveţe în asemenea condiţii, ajunge să nu-şi mai respecte nici profesorii, pentru că profesorul îi cere dar trebuie şi să îi dea minimum de condiţii", a declarat Sanda Banu, director Şcoala Deleşti.
La Deleşti, autorităţile locale au ca soluţie construirea unei şcoli noi. Proiectul este deocamdată pe hârtie. Situaţia de la Deleşti nu este singulară în Vaslui. Din cele 860 de şcoli din judeţ, doar 350 au primit autorizaţie de funcţionare.
În judeţul Vaslui, peste o sută de şcoli nici măcar nu au cerut autorităţii de sănătate publică să primească autorizaţia de funcţionare.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta
MARINARII: Sarkozy, pe navă cu Băsescu
Avocatul lui Damaschin: Nu a putut nici măcar...
Dinu Damaschin a decedat







Feedback

