Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

În vremuri de criză, la Timişoara creşte numărul donatorilor de sânge

Rămaşi fără loc de muncă sau cu salariile considerabil mai mici, tot mai mulţi timişeni aleg să câştige un ban în plus, donând sânge. Pentru câteva bonuri de masă şi o reducere de 50% la transportul în comun, oamenii vin la Centrul de Transfuzii. Comparativ cu primele luni ale lui 2009, anul acesta, numărul donatorilor a crescut cu aproximativ 10%.

În vremuri de criză, la Timişoara creşte numărul donatorilor de sânge/ FOTO: Realitatea TV Timişoara
În vremuri de criză, la Timişoara creşte numărul donatorilor de sânge/ FOTO: Realitatea TV Timişoara

Aproximativ 100 de timişeni vin în fiecare zi la Centrul de Transfuzii din Timişoara pentru a dona sânge. Oamenii spun că bonurile de masă, în valoare de 50 de lei, îi ajută în această perioadă de criză financiară. "Primim nişte bonuri, 7 mai exact. Am venit şi pentru ele, şi pentru sănătate", spune un donator.

Indiferent de motivele pentru care timişenii aleg să doneze sânge, conducerea Centrului de Transfuzii nu poate decât să se bucure pentru că numărul donatorilor a crescut în comparaţie cu începutul lui 2009, cu 10%. "A crescut numărul donatorilor. Cel puţin, anul acesta şi anul trecut sunt între 80 şi 100 de donatori pe zi", a declarat Cristina Ghiocel, medic al Centrului de Transfuzii din Timişoara.

Persoanele care donează sânge beneficiază de o zi liberă de la serviciu, bonuri de masă în valoare de 50 de lei şi 50% gratuitate pentru mijloacele de transport în comun. Potrivit normelor Ministerului Sănătăţii, o femeie poate dona sânge de patru ori pe an, în timp ce bărbaţii pot dona şi de cinci ori, într-un an.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro