În spitalele din ţară nu se mai găseşte heparină
Criză de anticoagulante în spitalele din ţară. După ce au fost reduse importurile de heparină, substanţă folosită în timpul intervenţiilor chirurgicale pentru a împiedica sângele să se coaguleze, acum spitalele au ajuns la stocurile de rezervă.
VEZI VIDEO:Criză de anticoagulante în spitalele din România
Criză de anticoagulante în spitalele din România
Utilizarea acestei substanţe a fost oprită în Statele Unite unde peste 200 de pacienţi au prezentat reacţii adverse.
În România însă heparina este folosită cu succes. Pentru că producţia acestei substanţe a fost redusă în ultimul timp, s-a apelat la stocurile de rezervă. În unele spitale din ţară, chirurgii au fost nevoiţi chiar să renunţe la anumite intervenţii pentru păstrarea anticoagulantelor doar pentru situaţiile de urgenţă.
Criza de anticoagulante din spitalele din ţară ar putea fi depăşită într-o săptămână, când medicamentul va fi importat. Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu recunoaşte că lipsa heparinei din sălile de operaţii duce la măsuri disperate în anumite zone ale ţării.
"Mai sunt stocuri de rezervă de heparină pentru urgenţe. Pacienţii cu afecţiuni obişnuite sunt reprogramaţi până când Unifarm va importa, sper într-o săptămână heparină sodică", a spus ministrul Sănătăţii.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...
Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta








Feedback

