Posturile de suplinitor necalificat, ultima şansă pentru şomerii băcăuani
Sute de băcăuani şi-au încercat norocul la Inspectoratul Şcolar Judeţean pentru un post de suplinitor necalificat în şcolile din judeţ.
Sute de candidati si-au incercat norocul la Inspectoratul Scolar Judetean (ISJ) Bacau pentru un post de suplinitor necalificat in scolile din judet sau pentru citeva ore de predare care sa le aduca un plus de bani la veniturile diminuate in perioada de criza financiara. Oamenii spun ca invatamintul este ultima sansa pe care o mai au in aceste timpuri pentru a cistiga o bucata de piine.
“Pentru mine nu exista alternativa. E un loc cit de cit sigur. Industria chimiei, in care sint specializata, este la pamint si ma gindesc ca pe viitor sa ma specializez in alt domeniu. Am predat chimie patru ani, dar sint necalificata pentru ca n-am modul psihopedagogic, care este foarte scump de facut”, a marturisit Georgiana L., in virsta de 34 de ani, care astepta sa obtina si anul acesta un post de suplinitor intr-o scoala cit mai aproape de Onesti.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 














Feedback

