Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Hotelurile viitorului: sex virtual şi controlul viselor

Lanţul de hoteluri low-price Travelodge a publicat un studiu conform căruia tehnologia ar putea evolua în aşa fel încât clienţii hotelurilor ar putea avea parte de "tratamente speciale", scrie publicaţia britanică The Telegraph, ciatata de romanialibera.ro.

Hotelurile viitorului vor avea facilităţi nebănuite
Hotelurile viitorului vor avea facilităţi nebănuite / FOTO: The telegraph

Sex virtual, managementul viselor şi lentile de contact high-tech care permit verificarea e-mailurilor sunt numai câteva dintre facilităţile hoteluriilor viitorului.

Pentru acest studiu, intitulat "The Future of Sleep"(n.red.- Viitorul Somnului), Travelodge a apelat la inginerul şi futurologul Ian Pearson. Pearson este de părere că tehnologia viitorului va monitoriza nivelul de energie al oaspeţilor, precum şi sănătatea acestora, pentru a le asigura un somn liniştit. De asemenea, camerele vor putea analiza constant probleme de sănătate şi vor putea oferi diagnostice.

De asemenea, el a mai spus că este posibil ca visele să fie controlate într-un mod similar celui din filmul "Inception". Astfel, oaspeţii ar putea chiar să înveţe limbi străine în somn.

"Efectele vizuale, audio şi tactile care vor fi produse de paturi sau de învelişuiri vor juca un rol important în creearea unor vise cât mai apropiate de experienţele reale", scrie în studiu. Aparent, vom putea chiar şi să ne alegem visele preferate dintr-un meniu special, dar şi să le împărtăşim cu o persoană iubită.

Sexul va putea fi practicat de la distanţă. Printr-o nouă tehnologie vom putea avea parte de experienţe sexuale virtuale cu persoanele iubite, însă dacă nu convine aspectul partenerului îi vom putea aduce "îmbunătăţiri" cu ajutorul unor lentile speciale. Potrivit celor publcate în studiu, partenerul nu va şti că este "înşelat".

De asemenea, cu ajutorul realităţii augmentată - o tehnologie care permite introducerea elementelor 3D în timp real, suprapuse peste imagini din mediul înconjurător - orice suprafaţă a camerei de hotel va putea reda programe tv, fotografii sau picturi.

"Studiul a fost făcut dintr-o perspectivă inginerească", a declarat Ian Pearson.

"Am analizat toate lucrurile care se găsesc în mod obişnuit într-o cameră de hotel şi am încercat să-mi dau seama cum vor evolua în timp, luând în considerare cum tehnologiile aflate actualmente în curs de dezvoltare vor deveni viabile din punct de vedere economic", a mai spus acesta.

Potrivit lui Pearson, aceste tehnologii nu vor fi atât de costisitoare iar, datorită acestui lucru, integrarea lor în hotelurile accesibile din punct de vedere financiar este o idee cât se poate de realistă

LIBERTATEA.RO
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro