Candidaţii democraţi la preşedinţia Statelor Unite s-au întâlnit, pentru a doua oară, în cadrul unei emisiuni televizate, la colegiului Saint Anselm din New Hampshire. Cel mai disputat subiect al dezbaterii a fost viziunea asupra războiului din Irak, iar principala ţintă a criticilor a fost actualul lider de la Casa Albă, George W. Bush. Cei opt competitori nu au ratat ocazia să se ironizeze.
Fostul senator de Nord Carolina, John Edwards, a calificat formula "război mondial împotriva terorismului" a actualului preşedinte drept un simplu slogan politic. Senatorul de New York, Hillary Clinton, şi-a manifestat însă dezacordul faţă de viziunea lui Edwards. "Am văzut ce nenorocire au putut provoca ţării noastre o mână de terorişti", a spus Hillary. În schimb, senatorul de Illinois, Barak Obama, a declarat că războiul din Irak a constituit o deturnare de la adevăratul război împotriva terorismului.
Candidaţii democraţi au avut divergenţe şi pe tema crizei umanitare din provincia sudaneză Darfur. Potrivit unui sondaj comandat de ABC şi Washington Post, Hillary Clinton este favorită în cursa pentru nominalizarea candidatului Partidului Democrat la preşedinţie, cu 42%, fiind urmată de Obama cu 27%, şi Edwards cu 11%.
Foto Reuters
Hillary Clinton este favorită în cursa pentru candidatul democrat la Casa Albă
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din EXTERN







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M