Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Hagi: Dacă nu modificăm Legea Sponsorizării, nu putem ajuta sportul să se dezvolte

Fostul internaţional român Gică Hagi trage un semn de alarmă privind faptul că fără sponsorizări fotbalul şi sportul românesc nu vor putea progresa în viitorul apropiat.

Gică Hagi
Gică Hagi

Gică Hagi propune modificarea Legii Sponsorizării pentru ca marile companii şi multinaţionalele să poată ajuta fotbalul şi sportul în general.

"Poate într-o zi ar fi bine să ne gâdim mai mult şi la Legea Sponsorizării să o schimbăm pentru că nu e schimbată din anii 90'. Nimeni nu vorbeşte că e singura lege din România neschimbată şi care ar putea ajuta fotbalul. Iar fotbalul este ceva social dacă nu mă înşel, care face bine şi e foarte important pentru societatea românească. Cine aude, poate chiar tratăm foarte serios acest subiect pentru că ar trebui schimbată neapărat. Pentru că altfel nu poţi să ajuţi sportul să se dezvolte dacă multinaţionalele şi marile companii nu vin lângă sport, cultură, educaţie. Sunt lucruri importante", a spus fostul fotbalist, citat de Mediafax.

Hagi recunoaşte însă că are parteneri serioşi alături în organizarea diferitelor turnee pentru copii şi juniori organizate de Academia de Fotbal care îi poartă numele: "Lângă mine mai vin companii, nu pot să mă plâng. Numai cu partenerii poţi să fii mai puternic pentru că trebuie să descoperim pe ăia buni. Iar cei buni sunt valoroşi şi trebuie să îi plăteşti".

Gheorghe Hagi a fost prezent, marţi, la conferinţa de presă susţinută cu ocazia lansării turneelor internaţionale "Talent Cup" (Under 17) şi "Cupa Stelelor Estului" (Under 15) organizate de Academia de Fotbal "Gheorghe Hagi" la Constanţa, în perioadele 16-18 august, respectiv 5-9 septembrie.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro