Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Guvernul va iniţia o lege pentru a pune în acord OUG privind serviciile deconcentrate cu Constituţia

Guvernul nu se dă bătut în lupta cu şefii serviciilor deconcentrate. Mii de persoane, demise de Executiv în urmă cu un an, aşteaptă să fie repuse în funcţie după ce Curtea Constituţională a anulat Ordonanţa 105/2009 prin care s-a luat această decizie. Guvernul va iniţia săptămâna viitoare un proiect de lege prin care să-i îndepărteze pe aceştia de la şefia instituţiilor din teritoriu.

Guvernul va iniţia un proiect de lege pentru a demite şefii deconcentratelor/ FOTO: RTV
Guvernul va iniţia un proiect de lege pentru a demite şefii deconcentratelor/ FOTO: RTV / FOTO: RTV

"Guvernul va iniţia săptămâna viitoare un proiect de lege, spre a fi aprobat de Parlament, care să răspundă observaţiilor Curţii Constituţionale referitoare la Ordonanţa 105/2009", a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean.

OUG 105/2009, care modifică unele prevederi ale Legii 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, a fost adoptată pe 6 octombrie, de Guvern, şi publicată în aceeaşi zi în Monitorul Oficial. Guvernul poate detaşa funcţionari publici şi pe posturi din categoria înalţilor funcţionari publici, cum sunt cele de subprefect şi prefect, potrivit modificărilor aduse Legii 188/1999 privind Statutul functionarilor publici. Potrivit formei anterioare a Legii 188/1999, detaşarea se poate dispune cu respectarea categoriei, clasei şi gradului profesional al funcţionarului public.

Mii de şefi ai deconcentratelor, numiţi de Guvernul Tăriceanu, sunt afectaţi de OUG 105/2009. În lipsa directorilor, activitatea multor instituţii publice este blocată.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului a mai precizat, miercuri, că Executivul şi Parlamentul au, conform Constituţiei, 45 de zile la dispoziţie să reglementeze acele prevederi declarate neconstituţionale şi să le pună în acord cu Legea fundamentală. "În acest interval, aspectele sesizate ca neconstituţionale sunt suspendate de drept. Iar situaţiile în care mai multe persoane ocupă aceeaşi funcţie sunt cazuri punctuale, care vor fi soluţionate pe baza deciziilor instanţelor", a mai afirmat Ioana Muntean.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro