După ce proiectul de lege privind disponibilizările din MAI a fost respins marţi în camera Deputaţilor, Guvernul caută noi soluţii.
Ordonanţa de Urgenţă ar fi cea mai rapidă soluţie. Din punct de vedere constituţional însă, nu e foarte clar dacă disponibilizările pot face obiectul unei OUG.
Mai sigur, din punct de vedere constituţional, ar fi ca Guvernul să meargă pe varianta angajării răspunderii, care ar fi deja a 14-a pentru acest Guvern. În acest caz, s-ar putea face disponibilizări în aproximativ 3 săptămâni. Problema este că, în acest caz, Guvernul ar risca să fie demis prin moţiune de cenzură.
Cea de-a treia variantă ar fi ca Executivul să vină cu un nou proiect de lege, lucru pe care îl poate face însă de-abia la toamnă, în următoarea sesiune parlamentară. Oricum, există riscul ca noul proiect de lege să aibă soarta celui de marţi, când Camera Deputaţilor a respins legea privind disponibilizările din MAI.
Rezultatul i-a surprins atât de tare pe cei din PDL, încât nici nu au putut declara imediat dacă proiectul a fost respins sau nu.
Şefii structurilor din Ministerul Administraţiei şi Internelor, reuniţi marţi seară într-o şedinţă extraordinară convocată de ministrul Traian Igaş, au găsit o soluţie alternativă pentru continuarea restructurărilor, potrivit Mediafax. În cursul zilei de miercuri, conducerea Ministerului va face publice o serie de precizări pe această temă.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M