Antrenorul Barcelonei, Pep Guardiola, jurnalista Sara Carbonero, iubita portarului Iker Casillas (Real Madrid) şi selecţionerul Spaniei, Vicente del Bosque, au pozat pentru un calendar pe 2011 în scopul ajutorării copiilor şi tinerilor cu sindrom Down şi cu nevoi speciale.
Alte figuri emblematice din sportul spaniol care s-au alăturat acestei cauze nobile în cadrul campaniei fundaţiei Talita sunt pilotul de Formula 1 Pedro Martinez de la Rosa, campionul mondial la Moto2, Toni Elias, şi alpinista Edurne Pasaban.
Fondurile rezultate din vânzarea calendarelor vor fi donate asociaţiei din Barcelona care ajută copiii care au nevoie de educaţie specială şi familiile acestora. De asemenea, se va investi în integrarea persoanelor cu probleme în societate, motto-ul campaniei fiind "Ajută-ne să transformăm în realitate includerea socială a fetelor, băieţilor şi tinerilor cu deficienţe de intelect".
Au mai pozat pentru calendarul 2011 cântăreţul David Bisbal, interpretul de flamenco Jose Merce, creatoarea de modă Rosa Clara, actorul şi interpretul Dani Martin, dar şi personajul de desene animate Pocoyo şi personajele de basm Prinţesa Aurora şi principele Felipe (Frumoasa din Pădurea Adormită).
Iată un film realizat în timpul şedinţelor foto pentru calendar:
Guardiola, Sara Carbonero şi Del Bosque, într-un calendar pentru copiii cu deficienţe. FOTO şi VIDEO
PUBLICAT
Marţi, 7 Decembrie 2010 08:28
ACTUALIZAT
Marţi, 7 Decembrie 2010 10:42
SURSA
REALITATEA.NET
Mai multe personalităţi din lumea sportului şi a show-biz-ului din Spania s-au alăturat unei iniţiative pentru ajutorarea copiilor şi tinerilor cu probleme de intelect.
Selecţionerul spaniol Vicente del Bosque are el însuşi un fiu cu sindrom Down / FOTO: www.20minutos.es
Pilotul de Formula 1 Pedro de la Rosa, în susţinerea copiilor cu sindrom Down / FOTO: www.20minutos.es









Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M