Autorităţile de la Paris au anunţat un posibil nou caz de contaminare cu H5N1 la o lebădă sălbatică găsită moartă în apropierea zonei unde cu o zi înainte a fost confirmată, pentru prima dată în spaţiul comunitar, existenţa temutului virus la o pasăre domestică.
Descoperirea formei înalt patogene a virusului aviar la o fermă de curci din centrul Franţei a determinat autorităţile din Hong Kong şi Japonia să interzică importurile de carne de pasăre din Hexagon. Cetăţenii francezi din regiunea în care a fost confirmată prezenţa virusului nu consideră însă că există motive să renunţe la consumul de carne de pui.
Şi Germania se confruntă cu gripa aviară. După ce au găsit tulpina H5N1 la mai multe păsări moarte, în patru din cele şaisprezece landuri, autorităţile germane au făcut un apel la calm, amintind populaţiei că gripa aviară este o boală ce afectează, în primul rând, animalele, iar virusul nu s-a transmis de la om la om în nici o regiune de pe glob. În acelaşi timp, Germania a trimis echipe şi în zona Ueberlingen, mai exact pe malul lacului Constance, pentru a verifica dacă şi aici au murit păsări. Decizia a fost luată după ce autorităţile de la Berna au descoperit pe malul elveţian al lacului primul caz de H5.
Matthias Platzeck, premierul landului Brandenburg: "Am cerut tuturor să ia problema în serios, dar în acelaşi timp, trebuie să ne asigurăm că nu se va ajuge la isterie generală".
92 de persoane au murit din anul 2003, când a izbucnit epidemia de gripă aviară. Majoritatea deceselor au fost înregistrate în Asia.
Ţi-a plăcut articolul? GRIPA AVIARĂ SE EXTINDE
Luni, 27 Februarie 2006 05:03
| Vot: |
0
|
| Foto (1) | |
Comentariile cititorilor


|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
Un bucătar britanic este acuzat că şi-ar fi ucis şi gătit amantul
Astazi, ora 21:24Un bucătar britanic a apărut, astăzi, în faţa unui tribunal din nordul Angliei, fiind acuzat că şi-ar fi înjunghiat în repetate rânduri amantul, înainte de a tăia bucăţi din corpul acestuia şi a le găti.
Bush a discutat cu Sarkozy, Brown şi Berlusconi despre importanţa colaborării în criza financiară
Astazi, ora 20:54Preşedintele american George W. Bush a discutat marţi despre criza financiară mondială cu liderii francez, britanic şi italian, subliniind necesitatea unei cooperări, potrivit Casei Albe.
Trei paraşutişti au făcut un salt deasupra Everestului
Astazi, ora 18:41Trei paraşutişti au intrat în Cartea Recordurilor, după ce au sărit din avion deasupra Everestului, cel mai înalt vârf din lume.
Imigranţii din Italia ar putea primi permise de şedere pe bază de puncte, asemeni celor de conducere
Astazi, ora 17:20Partidul italian Liga Nordului, principalul aliat al lui Silvio Berlusconi, a propus marţi introducerea unui permis de şedere pentru imigranţi pe bază de puncte, cu un sistem de funcţionare asemănător carnetelor de conducere.
Avionul străin obligat să aterizeze în Iran încercase să păcălească autorităţile iraniene
Astazi, ora 22:33Forţele aeriene iraniene au forţat un avion străin să aterizeze, după ce acesta a încercat să păcălească autorităţile să îi acorde autorizaţie de traversare a spaţiului aerian iranian, a explicat un oficial militar sub...
Cele mai CITITE din Externe
- Aterizare de urgenţă a unui Airbus în Australia, 40 de răniţi (1655)
- Un avion american de luptă a fost forţat să aterizeze pe un aeroport iranian (1227)
- Consilierul lui Obama consideră că Rusia nu are drept de veto asupra opţiunilor de securitate ale României (1103)
- Roata unui carusel din Florida a pornit brusc în timp ce pasagerii coborau din ea (949)
- Presa israeliană a înţeles greşit o declaraţie a lui Bernard Kouchner (700)
Cele mai VOTATE din Externe
- Sarah Palin îl acuză pe Obama că este "prieten" cu teroriştii (3,92/5)
- Roata unui carusel din Florida a pornit brusc în timp ce pasagerii coborau din ea (3,72/5)
- Consilierul lui Obama consideră că Rusia nu are drept de veto asupra opţiunilor de securitate ale României (2,64/5)
- Aterizare de urgenţă a unui Airbus în Australia, 40 de răniţi (2,6/5)
Cele mai COMENTATE din Externe
- Un avion american de luptă a fost forţat să aterizeze pe un aeroport iranian (12)
- Consilierul lui Obama consideră că Rusia nu are drept de veto asupra opţiunilor de securitate ale României (5)
- Aterizare de urgenţă a unui Airbus în Australia, 40 de răniţi (2)
- Un seism cu magnitudinea de 6,6 pe Richter a făcut 72 de morţi în Kîrgîzstan (1)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Realitatea te priveşte: Şmecher de România. Trimiteţi comentariile şi întrebările dumneavoastră pentru invitaţii emisiunii!
- Topul gafelor ministrului Cristian Adomniţei
- Ceauşescu nu a avut niciun cont în străinătate, conform Comisiei Parlamentare
- 10% dintre angajaţii Agenţiei Antidrog au rude cu funcţii înalte în MIRA, Ministerul Apărării şi SIE. VEZI LISTA
- 30 de români au fost arestaţi la Barcelona
- Petre Roman despre Băsescu: Un om mic m-a acuzat de impostură
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Târgul Tehnic Internaţional Bucureşti s-a deschis la Romexpo
- The Sun: Tottenham are cel mai prost început de sezon din 1912, an în care s-a scufundat Titanicul
- Vosganian: România se află la intersecţia unor evenimente, care, prost administrate, o pot aduce într-o situaţie de criză
- "Amiral", ultima superproducţie rusă, a fost prezentată la Moscova
- Ben Bernanke: FED-ul trebuie să reexamineze politica monetară
- Un bucătar britanic este acuzat că şi-ar fi ucis şi gătit amantul
Trimite-ne mesaje
![]() |
ŞMECHER DE ROMÂNIA |
![]() |
ŞMECHERII DE PARLAMENT |
![]() |
Cum vezi tu Realitatea? |
![]() |
Cum e viaţa ta? Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun? |
![]() |
MAGNATUL - Înscrie-te aici |
Bucureşti 21 °C
| mai multe
| mai multe
| Romania | 08.10 | 09.10 |
| Timişoara | 21 °C | 20 °C |
| Arad | 20 °C | 20 °C |
| Bacău | 17 °C | 17 °C |
| Braşov | 17 °C | 20 °C |
| Cluj Napoca | 18 °C | 19 °C |
| Constanţa | 20 °C | 18 °C |
| Europa | 08.10 | |
| Atena | 25 °C | |
| Berlin | 17 °C | |
| Helsinki | 10 °C | |
| Londra | 17 °C | |
| Madrid | 18 °C | |
| Moscova | 13 °C | |
| Oslo | 12 °C | |
| Paris | 16 °C | |
| Roma | 24 °C | |
Curs valutar
| 1 EUR | 3,9277 RON |
| 1 USD | 2,8938 RON |
| 1 GBP | 5,0394 RON |
| 1 CHF | 2,5331 RON |
| 100 HUF | 1,5763 RON |
| 100 JPY | 2,8398 RON |
| 1 BGN | 2,0082 RON |
Mobinews.ro
- Pachet I: 3 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
- Pachet II: 5 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
Externe |
IT & Ştiinţă |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia











