Realitatea TV

Oamenii cer majorarea salariilor cu 700 de lei, în timp ce patronii au oferit la negocieri o creştere de doar 200 de lei. În prezent, salariul mediu al muncitorilor din port ajunge la 1.100 de lei. Oamenii susţin că leafa lor este mult mai mică decât cea a lucrătorilor din porturile vest-europene.

În plus, protestatarii cer creşterea primelor de vacanţă cu 30%, acordarea sporurilor de vechime şi plata orelor suplimentare. În cazul în care patronii nu le vor accepta revendicările, muncitorii sunt hotărâţi ca peste 5 zile să declanşeze greva generală. Asta ar însemna ca 70 la sută din activitatea Portului Constanţa Sud Agigea să fie paralizată.

Constanţa South Container Terminal este parte a concernului DP World, unul dintre cei mai mari operatori de containere ai lumii, care deţine terminale maritime în numeroase ţări.