Victorie cu iz eroic pentru Gloria Bistriţa, miercuri, în meciul de pe teren propriu cu Universitatea Craiova. Trupa lui Marius Şumudică s-a impus cu 2-1, după ce a fost condusă din minutul 3, iar pe final a avut în poartă un atacant, Albuţ fiind eliminat.
Neînvinsă în ultimele două meciuri, după un start de retur mai puţin reuşit, Universitatea începea neaşteptat de bine meciul de la Bistriţa, deschizând scorul după doar 3 minute de joc, prin Florin Costea, la capătul unui contraatac rapid.
Bistriţenii au replicat, însă, imediat şi au pus permanent presiune la poarta lui Silviu Lung junior. Gura de foc a gazdelor s-a numit Moraes, brazilian care are un început de an foarte bun la Bistriţa, unde a ajuns chiar în această iarnă, dar a avut ocazii şi prin Ciucă sau Hora.
În minutul 34, Gloria a egalat prin Moraes, dintr-un penalty contestat şi contestabil, acordat de Teodor Crăciunescu la o fază la care Găman a ridicat prea sus piciorul la un plonjon în careu al atacantului brazilian. Pe final de repriză, Craiova ar fi putut trece din nou în avantaj, dar cel mai mare dintre fraţii Costea a fost blocat foarte bine de Albuţ.
După pauză, meciul a pierdut din ritm. Craiova nu a mai reuşit să conteze în atac, apărarea Bistriţei funcţionând mult mai bine decât în prima repriză. De partea cealaltă, cel mai periculos om al gazdelor, Moraes, a fost oprit prin orice mijloace de jucătorii antrenaţi de Mark Wotte.
Totuşi, ocaziile au apărut tot în contul Gloriei, prin Latovlevici (61) şi Băjenaru (66), iar în minutul 71 Ioan Hora a marcat pentru 2-1.
Imediat portarul Gloriei a riscat să-şi lase echipa în inferioritate, faultându-l în colţul careului pe Florin Costea (75), dar a fost salvat de faptul că Frăsinescu sprintase spre poartă şi a primit doar galben. Totuşi, Albuţ s-a încăpăţânat să plece mai devreme la vestiare, iar după alte 10 minute a primit al doilea avertisment pentru trageri de timp şi, implicit, cartonaşul roşu.
Finalul de meci se anunţa de foc pentru Gloria, care avea de apărat un avantaj minim şi rămăsese fără portar, în condiţiile în care Şumudică operase deja toate schimbările. Cel care şi-a asumat responsabilitatea de a intra între buturi a fost atacantul Ioan Hora, omul care adusese şi avantajul pe tabelă şi care a avut apoi două intervenţii bune la centrări "plouate" trimise în careu de adversari. Şi jucătorii de câmp ai Bistriţei l-au ajutat să nu aibă prea mult de lucru, încercând să stea cât mai mult în jumătatea adversă, astfel că finalul de meci nu a mai adus nicio modificare pe tabelă.
Victoria, a patra în cinci meciuri pentru Gloria, este un pas uriaş spre salvarea de la retrogadare făcut de formaţia lui Jean Pădureanu, care nu a mai părăsit Liga I în ultimii 20 de ani. Mai mult, Gloria a acumulat 28 de puncte şi este pe 10 în clasament, cu şanse să se apropie de zona de Europa League. Universitatea Craiova rămâne pe primul loc retrogradabil, 15.
CASETA TEHNICĂ
GLORIA BISTRIŢA - UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-1 (Moraes 34 - penalty, Hora71 / Fl. Costea 3)
Componenţa echipelor:
Gloria: Albuţ - Homei, Ciucă, Frăsinescu, Latovlevici - A. Mureşan, Băjenaru (D. Matei 84) - Ze Rui (C. Petre 64), Coroian (Keita 36), Hora -Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.
U. Craiova: Lung jr. - Bădoi, Găman, Iliev, Bălace - Prepeliţă, Dilevski (Bărboianu 68), R. Barbu (Gângioveanu 73) - M. Costea, Fl. Costea, Dina (Trică 64). Antrenor: Mark Wotte.
Cartonaşe galbene: Albuţ 75, 86 / Prepeliţă 15, Găman 32, Dina 32, M. Costea 90+4
Cartonaş roşu: Albuţ 86
Arbitri: Teodor Crăciunescu - Dorin Mudura, Iulian Radu - Lucian Rusandu
Observatori: Valeriu Ioniţă, Viorel Boiţ
Vezi aici cum s-a desfăşurat partida Gloria Bistriţa - Universitatea Craiova, scor 2-1







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M