Foto: NewsIn
"Nu am văzut un meci prea bun, o expresie de joc foarte bună, dar ceea ce e important e să nu pierzi prima partidă, aşa că România a încercat mai ales să nu piardă. Ţinând cont şi de faptul că echipa adversă era Franţa, vice-campioana mondială, atunci se explică. România încearcă să acopere lipsurile tehnice cu o aşezare bună în teren. Totuşi, am văzut că jucătorii români erau nervoşi, mai ales în primele 15 minute. Asta se poate explica prin faptul că era prima partida, dar acum trebuie să schimbe abordarea", a făcut Giannini o caracterizare a partidei de debut a României la EURO 2008, 0-0 cu Franţa.

"Italia probabil va ataca, va împinge echipa română. Pe Mutu nu l-am văzut prea bine în prima partidă, a fost putin distant. Ştiu că are o problemă economică cu Chelseaa, iar aceste lucruri sunt resimţite de un jucător pe teren. Nu l-am văzut rapid, vivace, aşa cum îl ştiam meciurile din Italia", a spus Giannini, de 47 de ori selecţionat în naţionala sqadrei azzurra.

"E dificil să cred că, cu aceeaşi tactică din meciul cu Franţa, România va reuşi să bată Italia", a încheiat Giannini, care va fi invitatul special al emisiunii "11 pentru România" şi la ediţiile următoare de astăzi, dar şi de sâmbătă.

Giannini a marcat de şase ori pentru Italia, pentru care a evoluat la EURO 1988 şi la CM. din 1990. În anul 2006, Gianinni a fost, printre altele, antrenor al grupării FC Argeş.

"11 pentru România" este un program special difuzat de Realitatea TV începând din 7 iunie, dedicat Campionatului European de fotbal din Austria şi Elveţia.